Od początku swojego istnienia fundacja wspiera wolontariat w Polsce i poza jej granicami.

Nasza fundacja co roku organizuje w Krakowie wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5 grudnia).

Wolontariat lokalny

Z pomocą naszych zagranicznych wolontariuszy promujemy ideę zaangażowania społecznego i solidarności. Odwiedzamy szkoły, przedszkola, kluby seniora, uczestniczymy również w targach mobilności, wszystko po to by przekonać jak najszersze grono osób do tego aby byli aktywni na rzecz społeczeństwa i aby uwierzyli, że wolontariat ma sens!

Ponadto do wsparcia naszych projektów zapraszamy młodzież i dorosłych. W ramach wolontariatu w Krakowie współpracują z nami głównie osoby pełniące rolę mentorów naszych wolontariuszy zagranicznych. Angażujemy również osoby zainteresowane pomocą administracyjną w krakowskim biurze fundacji.

Nawiązaliśmy również współpracę z Kołem Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Krakowie gdzie mamy możliwość działać z uczniami. Jedną ze wspólnych akcji fundacji i Koła było spotkanie z osobami bezdomnymi na krakowskich Plantach.

Wolontariusze wspierają również projekty realizowane w naszym biurze w Tychach, które kierowane są do seniorów. W Klubie Seniora Platyna co roku pracuje około 15 wolontariuszy, którzy prowadzą zajęcia, dyżurują lub pomagają w pracach administracyjnych. Dodatkowo w ramach projektów ,,Razem dla seniorów – nowe usługi społeczne dla seniorów w Tychach, Bieruniu, Lędzinach, Imielinie, Bojszowach, Chełmie Śląskim i Kobiórze” oraz ,,Razem dla seniorów – nowe usługi społeczne dla seniorów w Tychach”, które realizujemy przy udziale środków z regionalnego programu operacyjnego, powstaje Centrum Wolontariatu, gdzie wolontariusze będą wspierać asystentów osób niepełnosprawnych.

Każda z osób aktywnie wspierająca naszą fundację na zasadach wolontariatu może liczyć na referencje i umowę wolontariacką.

Wolontariat zagraniczny

Od 2008 roku Internationaler Bund Polska posiada akredytację w ramach programu Wolontariatu Europejskiego a obecnie również w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej wspierający uczestnictwo w edukacji pozaformalnej i budowanie solidarnego społeczeństwa. W wolontariacie może uczestniczyć każdy młody człowiek bez względu na płeć, pochodzenie etniczne, status społeczny, sytuację materialną itp. Program jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi w wieku od 18 do 30 lat.

W latach 2008 -2019  nasza fundacja gościła w Krakowie ponad 175 wolontariuszy z zagranicy, z krajów takich jak m.in: Armenia, Azerbejdżan, Egipt, Tunezja, Serbia, Macedonia, Islandia, Bośnia i Hercegowina, Rosja, Ukraina, Czechy, Węgry, Turcja, Włochy, Francja, Belgia, Niemcy, Hiszpania. Nasi wolontariusze pracują w lokalnych placówkach edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Więcej w zakładce Wolontariat Zagraniczny.