Chcesz pomóc uciekającym przed wojną w Ukrainie? Zgłoś się na wolontariat!

Wolontariusze dla Ukrainy

Internationaler Bund Polska, operator Centrum Wielokulturowego w Krakowie codziennie organizuje grupę wolontariuszy, którzy pomagają w różnych miejscach w mieście.

Wolontariusze pomagają w magazynach sortując dary, wspierają tłumaczy, sprzątają nowe miejsca noclegowe, asystują potrzebującym, udzielają porad.

Więcej informacji – tutaj

Fundacja Internationaler Bund Polska od początku istnienia promuje wolontariat

Od początku swojego istnienia fundacja wspiera wolontariat w Polsce i poza jej granicami. Co roku organizujemy w Krakowie wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5 grudnia).

Wolontariat lokalny w Krakowie

Wolontariusze projektów Wolontariatu europejskiego / Europejskiego Korpusu Solidarności na tle mozaiki IB Polska w Tychach

Z pomocą naszych zagranicznych wolontariuszy promujemy ideę zaangażowania społecznego i solidarności. Odwiedzamy szkoły, przedszkola, kluby seniora, uczestniczymy również w targach mobilności, wszystko po to by przekonać jak najszersze grono osób do tego aby byli aktywni na rzecz społeczeństwa i aby uwierzyli, że wolontariat ma sens!

Ponadto do wsparcia naszych projektów zapraszamy młodzież i dorosłych. W ramach wolontariatu w Krakowie współpracują z nami głównie osoby pełniące rolę mentorów naszych wolontariuszy zagranicznych. Angażujemy również osoby zainteresowane pomocą administracyjną w krakowskim biurze fundacji.

Wolontariusze projektów Wolontariatu europejskiego / Europejskiego Korpusu Solidarności prowadzą zajęcia w przedszkolu w Krakowie

Nawiązujemy współpracę ze szkolnymi kołami wolontariatu gdzie mamy możliwość działać z uczniami. Jedną ze wspólnych akcji fundacji i koła (ze Szkoły Podstawowej nr 36) było spotkanie z osobami bezdomnymi na krakowskich Plantach.

Wolontariat lokalny w Tychach

Wolontariusze wspierają również projekty realizowane w naszym biurze w Tychach, które kierowane są do seniorów. W Klubie Seniora Platyna co roku pracuje około 15 wolontariuszy, którzy prowadzą zajęcia, dyżurują lub pomagają w pracach administracyjnych. Dodatkowo w ramach projektów ,,Razem dla seniorów – nowe usługi społeczne dla seniorów w Tychach, Bieruniu, Lędzinach, Imielinie, Bojszowach, Chełmie Śląskim i Kobiórze” oraz ,,Razem dla seniorów – nowe usługi społeczne dla seniorów w Tychach”, które realizujemy przy udziale środków z regionalnego programu operacyjnego, powstaje Centrum Wolontariatu, gdzie wolontariusze będą wspierać asystentów osób niepełnosprawnych.

Każda z osób aktywnie wspierająca naszą fundację na zasadach wolontariatu może liczyć na referencje i umowę wolontariacką.

Od sierpnia 2020 roku prowadzimy Tyskie Centrum Wolontariatu, projekt finansuje Miasto Tychy. Centrum promuje ideę wolontariatu i działa po to aby idea pomagania docierała do jak największej liczby mieszkańców Tychów. Projekt rozpoczął się w trudnym czasie pandemii COVID-19 dlatego działania naszych wolontariuszy skupiały się na lokalnych działaniach pomocowych. Wolontariusze w ramach tzw. Akcji Antycovidowej pomagają osobom na kwarantannie i chorującym w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psów czy dostarczeniu gotowych posiłków. Od maja 2021 współpracujemy z urzędem miasta Tychy przy akcji szczepień przeciw koronawirusowi. Nasi lokalni ochotnicy udzielają podstawowych informacji i kierują ruchem w punktach szczepień na Miejskim Stadionie i w Hali sportowej.

Wolontariat zagraniczny

Zagraniczni wolontariusze projektów Wolontariatu europejskiego / Europejskiego Korpusu Solidarności prowadzą zajęcia z przedsiębiorczości w szkole podstawowejOd 2008 roku Internationaler Bund Polska posiada akredytację w ramach programu Wolontariatu Europejskiego a obecnie również w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej wspierający uczestnictwo w edukacji pozaformalnej i budowanie solidarnego społeczeństwa. W wolontariacie może uczestniczyć każdy młody człowiek bez względu na płeć, pochodzenie etniczne, status społeczny, sytuację materialną itp. Program jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi w wieku od 18 do 30 lat.

W latach 2008 -2021 nasza fundacja gościła w Krakowie ponad 200 wolontariuszy z zagranicy, z krajów takich jak m.in: Armenia, Azerbejdżan, Egipt, Tunezja, Serbia, Macedonia, Islandia, Bośnia i Hercegowina, Rosja, Ukraina, Czechy, Węgry, Turcja, Włochy, Francja, Belgia, Niemcy, Hiszpania. Nasi wolontariusze pracują w lokalnych placówkach edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Więcej w zakładce Wolontariat Zagraniczny.