Co to jest Europejski Korpus Solidarności (EKS)?

EKS to unijny program, pozwalający młodym ludziom spędzić od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy w innym kraju, w którym mogą pracować w wybranej przez siebie organizacji czy instytucji.

Wyjedź na wolontariat zagraniczny

Dla kogo jest EKS?

Dla młodych ludzi w wieku 18-30 lat. A w niektórych przypadkach nawet do 35. roku życia.

Gdzie można wyjechać?

Obecnie można wyjechać do 54 krajów z Europy i spoza Europy. Listę krajów można sprawdzić na stronie Europejskiego Korpusu Solidarności w strefie dla uczestników – to pozwala upewnić się, że wybrane przez ciebie państwo znajduje się w programie.

Kiedy można wyjechać?

Właściwie w każdej chwili. Baza organizacji na stronie Europejskiego Portalu Młodzieżowego pozwala sprawdzić, do których projektów poszukiwani są w danej chwili wolontariusze i kiedy rozpoczyna się projekt. Wystarczy się tam tylko zarejestrować i przejrzeć dostępne oferty.

Na jak długo można wyjechać?

Od 2 tygodni do 12 miesięcy, w zależności od rodzaju wybranego przez ciebie projektu. Wolontariat może być krótkoterminowy (od 2 tygodni do prawie 2 miesięcy) lub długoterminowy (od dwóch miesięcy do roku).

Jakie są wymagania?

Od wolontariuszy nie jest wymagana konkretne wyksztalcenie czy umiejętności, dobrze jest jednak znać przynajmniej język angielski w stopniu komunikatywnym. Liczy się przede wszystkim motywacja do udziału w wybranym projekcie i oczekiwania.

Ile to kosztuje?

Środki na realizację projektu pochodzą z unijnego programu Europejski Korpus Solidarności. Organizacja otrzymuje grant pozwalający na pokrycie kosztów podróży (do wysokości określonej na podstawie kalkulatora odległości), zapewnienie wolontariuszowi kieszonkowego (stawki dla danego kraju zostały określone odgórnie), zapewnienie wyżywienia, wynajem mieszkania, opłacenie kursu językowego, pokrycie kosztów dojazdu do pracy oraz innych kosztów związanych z realizacją projektu. Jedyny koszt jaki może ponieść wolontariusz to koszty podróży, jeżeli przekraczają przyznany limit.

Korzyści udziału w projekcie EKS

Dla każdego uczestnika są indywidualne, natomiast z pewnością są to:

  • rozwój osobisty i zawodowy,
  • zdobywanie cennego doświadczenia, które procentuje nie tylko w poszukiwaniu pracy,
  • danie sobie szansy na zastanowienie się nad dalszą ścieżką edukacyjną lub zawodową,
  • sprawdzenie się w pracy, np. w przedszkolu, szkole specjalnej, z seniorami, dziećmi i młodzieżą, ze zwierzętami, w terenie lub w biurze (wybór projektów jest naprawdę duży!),
  • poznawanie innych kultur,
  • budowanie relacji z ludźmi z różnych krajów.

Gdzie znaleźć informacje na temat EKS?

Na stronie programu:  https://eks.org.pl/
Na stronie Europejskiego Portalu Młodzieżowego: https://europa.eu/youth/home_pl
U nas: evs-ib-polska@ib.de

Fundacja Internationaler Bund Polska jest akredytowaną organizacją wysyłającą i goszczącą wolontariuszy od 2008 roku.

logo Europejski Korpus Solidarności