Długo wyczekiwane Centrum Wielokulturowe powstało w Krakowie w marcu 2021 roku. W drodze konkursu Fundacja Internationaler Bund Polska wraz z partnerami, z Salam Lab – Laboratorium Pokoju i Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, została wybrana na operatora. Centrum Wielokulturowe jest projektem trwającym pilotażowo do końca 2021 roku. Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa.

Z ramienia naszej fundacji w kwestie organizacyjne zaangażowane są Maria Wojtacha, dyrektorka fundacji oraz Joanna Malec, koordynatorka CentrumMaria Wojtacha i Joanna Malec w biurze IB Polska - pracują nad koncepcją Centrum Wielokulturowego w KrakowieObie od początku były odpowiedzialne za tworzenie wizji tego miejsca zgodnie z wytycznymi konkursu i zaproszenie wspierających partnerów do wspólnych działań.

Na otwarcie CW czekało wiele organizacji, które od lat pracują na to aby wielokulturowość w Krakowie była umacniana i wspierana. Szereg stowarzyszeń dba o to aby przyjeżdżający i osiadający się tutaj nowi krakowianie tworzyli barwną, tolerancyjną społeczność lokalną.

Miejski Program Otwarty Kraków i stworzony Zespół Interdyscyplinarny działa od kilku lat po to by symboliczna brama z krakowskiego herbu pozostała otwarta. Aby miasto było przyjazne dla wszystkich, którzy chcą tu przyjechać, mieszkać, uczyć się.

Fundacja Internationaler Bund Polska od początku istnienia działa międzynarodowo, buduje mosty między kulturami. Cel realizuje organizując seminaria, warsztaty, wizyty studyjne, wymiany i konferencje. Ponadto od 2008 roku gości w Krakowie zagranicznych wolontariuszy i praktykantów. Po latach prowadzenia międzynarodowych projektów dla młodzieży i dorosłych wiemy, że warto. Wiemy, że dołożyliśmy swoją cegiełkę do budowania wielokulturowej mozaiki miasta. Wielu z uczestników projektów pozostało w Krakowie, część powróciła, a inni po prostu często odwiedzają nas jako turyści wraz ze swoimi rodzinami.

Jak działa Centrum Wielokulturowe?

Centrum współpracuje z lokalnymi organizacjami, aktywistami i wolontariuszami. Od początku działalności w opracowywanie materiałów edukacyjnych, tłumaczenie, promocje, organizacje wydarzeń włączyło się ponad 100 wolontariuszy.

Do układania programu i dyskusji o kształcie przyszłego miejsca łączącego i sieciującego inicjatywy zaprosiliśmy przedstawicieli różnych środowisk i mniejszości.

Ze względu na wiosenne obostrzenia pandemiczne nie mogliśmy spotykać się osobiście, w grupach.

Do tej pory wydarzenia odbywały się on-line. Zapraszaliśmy na otwarte spotkania na żywo na Facebooku, oraz na kameralne warsztaty zamknięte, przeznaczone dla uczestników, którzy zarejestrowali swój udział.

Zespół Centrum stara się aby komunikacja w mediach społecznościowych i powstałe materiały były tłumaczone na angielski, ukraiński i rosyjski. Natomiast wydarzenia, spotkania, szkolenia odbywają się w wybranych językach, jednym lub dwóch. W zależności od zapotrzebowania.

Wszystkie wydarzenia organizowane przez Centrum, można znaleźć na Facebooku.

Spacery Wielokulturowe

Spacery inaugurowaliśmy na krakowskim Rynku gdzie Karol Wilczyński spotkał się z lokalnymi przewodnikami (Ciekawi Krakowa), którzy wplatali wątki wielokulturowe w opowieść o mieście.

Niesamowitą popularnością wśród oglądających na Facebooku cieszył się spacer po Krakowie śladami Ukraińców prowadzony przez dynamicznego przewodnika Mykolę Manko.

Centrum Wielokulturowe w Krakowie spacer śladami islamu - Salam Lab - IB Polska

Natomiast spacer śladami islamu Karola i Kamili Dutkiewicz, wielu otworzył oczy na niedostrzegane do tej pory elementy architektury i historii miasta. Bo nie tylko lajkonik jest postacią pochodzącą z innego kręgu kulturowego.

Warsztaty Kulinarne

Fanów kuchennych eksperymentów zaprosiliśmy na dwa warsztaty. Pierwszy skupiał się na smakołykach kuchni żydowskiej, uczestnicy przygotowywali kulki macowe. Natomiast na drugim przygotowywali słodki deser na prawosławną Wielkanoc.

Centrum Wielokulturowe w Krakowie - warsztaty kulinarne, kuchnia żydowska JCC IB Polska

Szkolenia i prezentacje

Odbyły się bezpłatne spotkania dotyczące formalności pobytowych w Polsce oraz spotkania z prawnikami migracyjnymi. Zaprosiliśmy również na prezentacje o tym jak założyć stowarzyszenie.

Były też wydarzenia dla obcokrajowców chcących włączyć się w decydowanie i tworzenie lokalnej przestrzeni. Otwarte prezentacje dotyczyły Budżetu Obywatelskiego i inicjatywy lokalnej. W dyskusjach wzięli udział lokalni aktywiści i przedstawiciele urzędu miasta. Spotkania poprowadziła Karolina Czerska – Shaw, badaczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, stała współpracowniczka CW.

Spotkania z działaczami

Inauguracyjne spotkanie live na Facebooku było prezentacją organizacji zaangażowanych w prowadzenie Centrum Wielokulturowego.

Zatem uczestnikami byli Karol Wilczyński (Laboratorium Pokoju – Salam lab), przedstawicielki Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny NiećKarolina Czerska – ShawAnna StramaMarta PryczyńskaPaulina PilipiukMalina Szczepańska.

Następnie odbyły się dwa spotkania z lokalnymi aktywistami, którzy pochodzą z różnych krajów ale Kraków wybrali na miejsce do życia. W dyskusjach wzięli udział  David McGirr (Krakow Expats i Krakowski Ambasador Wielokulturowości), Jonathan Ornstein (JCC Krakow) and Alina Doboszewska & Monika Szewczyk (Dobra Wola Foundation) oraz przedstawicielki organizacji ukraińskich UAinKrakow.pl, fundacji Zustricz oraz księgarnio-kawiarnia Nić.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie

Projekt Centrum Wielokulturowego to również obsługa punktu informacyjnego przeznaczonego dla mieszkańców, którzy pochodzą z innych krajów. Często wsparcie polega na pomocy w tłumaczeniu zawiłych polskich przepisów czy ścieżki załatwiania spraw urzędowych. Nasz zespół udziela porad prawnych, odpowiada na pytania dotyczące kwestii pobytowych, edukacji czy spraw społecznych.

Nowe miejsce, nowa perspektywa

Liczymy, że trwająca pandemia nie przeszkodzi nam w organizowaniu kolejnych wydarzeń już w formie off-line, na żywo, z uczestnikami. Na przełomie czerwca i lipca chcemy zaprosić wszystkich do nowego miejsca na Daszyńskiego 22 w Krakowie. Tam czeka na nas sala warsztatowa, miejsce udzielania porad, dostępne stoły i sprzęt. A zatem przestrzeń będzie bardziej dostępna i przyjazna, jeśli tylko uda nam się dokończyć jej remont. Więcej informacji o zbiórce na ten cel – znajdziesz tutaj.

Budynek na Daszyńskiego 22 - nowe biuro fundacji - przed remontem

Wszystkich zainteresowanych współpracą z Centrum Wielokulturowym w Krakowie zapraszamy do KONTAKTU!