Jak i gdzie pomagamy?

  • Organizujemy obsługę magazynów (gdzie przyjmowane i wydawane są dary oraz przygotowywane wysyłki do Ukrainy);
  • Koordynujemy wolontariat (kilkadziesiąt wolontariuszy na miejscu oraz setki w wirtualnej bazie, w gotowości do działania);
  • Udzielamy porad w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców w Krakowie, wspieramy uciekających przed wojną do Polski (m.in porady prawne, konsultacje, psycholog, pierwsze wskazówki dot. pobytu);
  • Wydarzenia, spotkania, warsztaty integracyjne w Krakowie i innych miejscach.

Wybrane relacje foto

Jak pomagaliśmy w 2022 roku?

W 2022 roku dzięki pomocy osób indywidualnych, instytucji, organizacji, a także pracy ponad 11 000 wolontariuszy udało nam się wesprzeć ponad 174 000 osób w kryzysie uchodźczym.

Równolegle pracowaliśmy na rzecz naszych dotychczasowych beneficjentów, których było prawie 50 000. Wśród nich jest wiele osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, mniejszymi szansami czy specjalnymi potrzebami. Także, co niezmiernie dla nas ważne, prowadziliśmy liczne działania edukacyjne i promujące wolontariat.

Bardzo wierzymy, że każdy z nas może i chce pomagać.

Zobacz cały raport

Jesteśmy członkami Koalicji Otwarty Kraków

W ramach koalicji wspólnie z Miastem Kraków, innymi organizacjami i aktywistami w Krakowie niesiemy różnego rodzaju pomoc dla uchodźców.
Koordynacja głównych działań fundacji Internationaler Bund Polska jest prowadzona w biurze na al. Daszyńskiego 22 w Krakowie.
Tu mieści się siedziba fundacji oraz prowadzone przez nas, i wielu partnerów, Centrum Wielokulturowe w Krakowie.

Tworzymy projekt #KrakówWspólnie

We współpracy z Miastem Kraków oraz wsparciu UNICEF przygotowaliśmy wspólnie wiele działań, które kierujemy do osób przybyłych z Ukrainy, innych krajów oraz do mieszkańców Krakowa. Kursy językowe, warsztaty, masterclassy, doposażenie placówek edukacyjnych, wyprawki dla dzieci, to i wiele więcej w ofercie programu, który potrwa do końca czerwca.

Wszystkie działania są darmowe dla uczestników i opiekunów!

Sprawdź i dołącz do nas #KrakówWspólnie

Przygotowujemy transporty pomocowe do Ukrainy

W ramach współpracy z licznymi organizacjami wysyłamy dary do najbardziej dotkniętych wojną miejsc w Ukrainie.
Wysyłamy dary do sprawdzonych ukraińskich organizacji, które potem dystrybuują rzeczy potrzebującym.
W tej działalności wspierają nas osoby indywidualne, grupy wolontariuszy, fundacje i stowarzyszenia.

Organizujemy zajęcia w Kamienicy Szarej

Dzięki uprzejmości Playbook Engineering sp. z o.o., nasza Fundacja może realizować działania na rzecz integracji cudzoziemców w niezwykłej przestrzeni, w centrum Krakowa.

Działania w ramach IB w Szarej to wspólne spotkania, zajęcia integracyjne, edukacyjne i różnorodne formy działania dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Dzieje się tam wszystko, co jest związane z naszą misją.

Więcej informacji o IB w Szarej

Prowadzimy Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie

W Punkcie wszyscy obcokrajowcy przebywający w mieście mogą otrzymać informacje o sprawach administracyjnych, urzędowych, o procedurach dot. pobytu w Polsce.

Dodatkowo jest możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej, wsparcia psychologicznego czy z usługi tłumaczy i asystentów cudzoziemskich.

Więcej informacji o Punkcie oraz godziny otwarcia

Prowadzimy Szafę Dobra

Szafa Dobra to miejsce otwarte dla osób potrzebujących, które uciekły przed wojną w Ukrainie i przybyły do Krakowa. To tu mogą otrzymać bezpłatnie odzież, obuwie i akcesoria.

Od 7 marca 2023 Szafa jest również otwarta dla osób potrzebujących objętych opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Więcej informacji o Szafie Dobra

Koordynujemy magazyn z podstawową pomocą

W Krakowie przy al. Daszyńskiego 16 prowadzimy magazyn z podstawową pomocą dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie.
W tym miejscu osoby potrzebujące mogą otrzymać bezpłatnie w miarę dostępności: podstawowy pakiet żywnościowy, kosmetyki, środki higieniczne, rzeczy do spania.

Jesteśmy operatorem Centrum Wielokulturowego w Krakowie

Od 2021 roku jesteśmy głównym operatorem miejskiego projektu, w ramach którego wraz z parterami, tworzymy Centrum Wielokulturowe.
Przygotowujemy spacery, śniadania czy warsztaty wielokulturowe. Zapraszamy krakowian i krakowianki do wspólnych inicjatyw na rzecz budowania wielokulturowego miasta.

Prowadzimy grupę wolontariuszy

Od momentu wybuchu wojny bardzo aktywnie organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wsparło nas mnóstwo cudownych osób, ale wciąż brakuje nam rąk do pracy. Prowadzimy i koordynujemy grupę wolontariuszy, obecnie znajduje się na niej około 10 000 osób.

Współtworzymy Miejsce Otwarte w Krakowie

Prowadzimy Miejsce Otwarte. Centrum Integracji Międzykulturowej w Krakowie. Przestrzeń na Życzkowskiego 19 tworzymy razem partnerami – Fundacją Zustricz i Stowarzyszeniem Salam Lab.

To miejsce, w której osoby w różnym wieku, różnej płci i narodowości mogą bezpłatnie uzyskać poradę prawną, wsparcie psychologiczne, nową wiedzę oraz spędzić czas w pożyteczny sposób. W centrum odbywają się zajęcia integracyjne dla nastolatków czy ruchowe dla seniorów. Centrum jest otwarte dla wszystkich, a spotkania są bezpłatne.

Więcej o Miejscu Otwartym

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI