PROJEKT PN.: „EMPATIA I WIELOKULTUROWOŚĆ” finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków zgodnie z art. 19 a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Projekt polega na przeprowadzeniu sześciu 90 min. warsztatów w wybranych krakowskich szkołach podstawowych, które przejdą pozytywnie rekrutację do projektu (kolejność zgłoszeń na wskazanego maila przez Organizatora).
Celem projektu jest poznanie i zrozumienie pojęcia wielokulturowości i migracji przez uczestników zajęć oraz kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka wśród dzieci i młodzieży.
Zakres tematyczny zajęć to:
1.Procesy migracyjne we współczesnym świecie oraz wielokulturowość w Polsce.
2.Poznanie „perspektywy drugiego” – sytuacja migrantów i uchodźców w Polsce.
3.Praca nad własnymi korzeniami. Kto był migrantem w twojej rodzinie?
4.Fake news i manipulacje. Jak media oszukują nas w sprawie migracji? Jak nie dać się oszukać?
5.Islam. Prezentacja na temat muzułmanów, społeczności islamskiej w Polsce oraz wyzwań związanych z obecnością wyznawców tej religii.
6.Kryzys migracyjny i wielokulturowy Kraków – spotkanie zamykające warsztaty.
Zajęcia zostaną przeprowadzone w terminie październik-grudzień 2019 r. i są nieodpłatne dla szkół.
Projekt jest odpowiedzią na współczesne problemy oraz duże zainteresowanie opinii publicznej związane z zagadnieniem wielokulturowości. Warsztaty odpowiadają na wyzwanie postawione przed współczesnymi uczniami, którzy są świadkami przekształcenia się ich homogenicznego etnicznie i kulturowo kraju i miasta w wielokulturową społeczność oraz mają za zadanie dać uczniom narzędzia, które pozwolą im zrozumieć ten proces oraz wykształcić odpowiednie umiejętności, które będą pomocne w budowaniu wspólnego domu z osobami migrującymi do Polski.
Innowacyjny charakter warsztatów przejawia się przede wszystkim w wykorzystaniu metod edukacji nieformalnej, które pozwalają na formowanie odpowiednich postaw i pracę nad emocjami. Warsztaty będą prowadzone przez znakomitych specjalistów: Joannę Malec i Karola Wilczyńskiego. Partnerem projektu jest Islamista.pl
Finansujący: