Nowe doświadczenia, nowe miejsca, kolejne punkty do CV! Młodzież ze szkół specjalnych, wyjechała na praktyki do Grecji i nie tylko podniosła swoje kwalifikacje zawodowe, ale także rozwijała się społecznie i kulturowo, zyskując cenne doświadczenia na całe życie.

Właśnie zakończyliśmy realizację kolejnego projektu zagranicznych mobilności zawodowych uczniów szkół branżowych. W projekcie w ramach konkursu 2022 uczestniczyło 36 uczniów i uczennic Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni.

Uczniowie realizowali praktyki w zawodzie kucharz, cukiernik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mechanik samochodowy, sprzedawca i fryzjer. 2-tygodniowe praktyki były poprzedzone przygotowaniem kulturowym, pedagogicznym i językowym. Zajęcia językowe i kulturowe były następnie kontynuowane podczas pobytu w Grecji. W czasie wolnym młodzież uczestniczyła w wycieczkach edukacyjnych (fabryka oliwy, sortownie kiwi, fabryka pity) oraz zwiedziła Meteory i wyspę Skiatos oraz Palaios Panteleimonas w masywie Olimpu. Nie zabrakło też odpoczynku na plaży i kąpieli w Morzu Egejskim.

Celem projektu było wzmocnienie posiadanych i nabycie nowych kompetencji i umiejętności zawodowych, ale też społecznych takich jak większa samodzielność, odpowiedzialność, umiejętność pracy zespołowej, wzmocnienie wiary we własne siły i możliwości oraz poczucia własnej wartości.

W ramach projektu 3 nauczycieli/nauczycielek praktycznej nauki zawodu miała też możliwość wzmocnienie swoich umiejętności praktycznych w zawodach, których uczą (cukiernik, , monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie). Celem programów dla kadry edukacyjnej jest także podniesienie poziomu kształcenia praktycznego w szkołach.

Podczas spotkań ewaluacyjnych po powrocie z praktyk uczestnicy/uczestniczki otrzymywali Europass Mobilność, który jest dokumentem potwierdzającym udział i nabyte umiejętności w trakcie zagranicznych mobilności zawodowych. Wszystkie osoby uczestniczące otrzymały dokumenty Europass Mobilność, które zostały wręczone podczas spotkania podsumowującego (ewaluacyjnego) po powrocie z praktyk.

Zagraniczne mobilności zawodowe są realizowane na podstawie akredytacji Erasmusa na lata 2021-27 przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni.

logo erasmus plus