Kursy języka polskiego, które organizujemy cieszą się  dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Krakowa uciekając przed wojną w swoim kraju.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych ukraińskich przyjaciół uruchamiamy drugą edycję bezpłatnych kursów języka polskiego. 

W konkursie ofert wybraliśmy pięciu nowych Partnerów, którzy już uruchamiają zapisy na nowe kursy. Chcemy, żeby z kursów skorzystało kolejnych 400 osób (obok 800, dla których zapewniamy miejsca w pierwszej edycji kursów). Każdy kurs to 120 godzin zajęć i wyjść kulturoznawczych, które będziemy realizować do końca czerwca – tak więc druga edycja kursów będzie bardzo intensywną nauką języka polskiego. Tradycyjnie już powstają grupy zróżnicowane wiekowo [od grup dziecięcych (6 lat +) – po starszą młodzież (do 18 r. ż)] oraz zróżnicowane ze względu na poziom znajomości języka polskiego.

Kursy obu edycji są i będą prowadzone w formie stacjonarnej (w różnych lokalizacjach w Krakowie), hybrydowej i zdalnej; w każdy dzień tygodnia i w różnych godzinach. W pierwszej edycji uruchomiliśmy 54 grupy, a w drugiej stworzymy kolejnych 40 grup.

Tak więc jest w czym wybierać, by znaleźć grupę najbardziej dopasowaną do swoich preferencji!  

Każdy z naszych Partnerów w swojej ofercie ma kilka kursów specjalistycznych, które przygotowują do egzaminu po ósmej klasie, do egzaminu certyfikującego (znajomość języka polskiego na poziomie B1), na studia (w tym na studia w zawodach medycznych – pielęgniarstwo i stomatologia!), oraz do pracy w branży HoReCa (gastronomia i hotelarstwo).

Dużą atrakcją realizowanych przez nas kursów są wyjścia kulturoznawcze, w czasie których uczestnicy poznają podobieństwa i różnice kulturowe Polski i Ukrainy. Tutaj nasi Partnerzy prześcigają się w pomysłach – mamy więc spacery po Krakowie, zwiedzanie muzeów, gry terenowe i miejskie, quizy, kursanci poznają polskie tradycje świąteczne i zestawiają je z ukraińskimi tradycjami, poznają polską muzykę młodzieżową, a nawet polską kulturę ludową z elementami gwary.

W kursach, które organizujemy dzieje się  dużo i bardzo różnorodnie! A to dopiero początek.  

Innowacją drugiej edycji kursów jest uruchomienie 15 grup wyłącznie dla ukraińskich uczniów ze szkół  specjalnych. Z naszą ofertą wychodzimy naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych. Praca z tą grupą wymaga bardzo dużej indywidualizacji –  kursy dla osób z niepełnosprawnością muszą uwzględniać potencjał i ograniczenia uczestników. Dlatego tworzymy tu grupy 4-o osobowe, z którymi będą pracowały tandemy specjalistów – lektor i nauczyciel wspomagający.

Serdecznie zapraszamy do zapisania się na wybrany kurs i skorzystania z możliwości darmowej nauki języka polskiego, którą organizujemy po to, żeby młodzi ludzie z Ukrainy mogli oswoić nową rzeczywistość, w której znaleźli się w wyniku wojny.