Od wczoraj wszyscy jesteśmy podekscytowani i bardzo wzruszeni. Naszą największą siłą jest Wasza pomoc i to Wasza nagroda!

To my wszyscy otrzymaliśmy nagrodę w konkursie CSR Poland Awards 2024 organizowanym przez fundację Poland Business Run w kategorii Volunteering za nasz projekt SZAFA DOBRA. Poniżej kilka słów od naszej dyrektorki Marii Wojtachy, która odbierała tę nagrodę w naszym wspólnym imieniu: 

Szafa Dobra to projekt, który powstał z potrzeby chwili i potrzeby serca. Kiedy po 24 lutego otworzyliśmy pierwszy magazyn przy al. Daszyńskiego 16, zobaczyliśmy, że nie mamy w  nim godnych warunków, aby osoby, które przyjechały do Krakowa, wybrały najlepsze dla siebie rzeczy, w tym również bieliznę i obuwie. Często te osoby miały ze sobą tylko jeden plecak. Okazało się, że dzięki Jakubowi Kosek możemy taki darmowy sklep (magazyn) założyć w dawnym CH Plaza, którym zarządzała firma Strabag i zdecydowała się nam część przestrzeni natychmiast udostępnić. Firma Strabag wysprzątała i wyremontowała dla nas to miejsce w oszałamiająco krótkim czasie. Firma IKEA Kraków urządziła to miejsce tak, aby było piękne i nie wyglądało jak magazyn. Kolejno firma Diverse System pokazała, jak powinno prowadzić się sklep, jak układać ubrania, dzielić je na rozmiary, sezony itd. Wtedy też zaczęli spadać nam dosłownie z nieba dobrzy ludzie i tak koordynację pracy w Szafie rozpoczęła Dorota Kowalska kolejno doszedł do Niej zespół A Drop in the Ocean pod nadzorem Michaliny Ferdynus oraz Judyta Rozmus, Helena Nowicka, a także Atle Førsvoll, Shannon Fluck, Agnieszka Skibińska oraz kolejno Marta Bryś, Ryszard Tomasz Benda, Aleksandra Smaga, Giovanni Campostrini, Aaron Delouya Rabinowitz, Jakub Bartoszewicz oraz Yarek Falyush i Filip Różak. Dzięki tym osobom i wolontariuszom w niesamowitej liczbie (ponad 10 tys. osób, które do tej pory zgromadzone są na grupie na Facebooku (Wolontariusze w Krakowie | IB Polska | Volunteering in Kraków) udało nam się rozpocząć wydawanie odzieży. Przez okres prawie dwóch lat wydaliśmy 748 000 sztuk odzieży, butów i bielizny ponad 99 000 osób. W międzyczasie Szafa zmieniała swoją lokalizację. Byliśmy na ul. Śniadeckich 3, dzięki Agencji Rozwoju Miasta Krakowa wraz z Zupą dla Ukrainy oraz Peronem 4, a kolejno na os. Górali 8, dzięki wsparciu Prezydenta Andrzeja Kuliga. Przez tak długi okres czasu naszą inicjatywę wspierało osobowo, rzeczowo i finansowo wiele podmiotów w szczególności Cisco, State Street, UBS, AirLiquid, JCC, Zurich, Grand Parade, Unicef oraz wiele innych organizacji i osób prywatnych. Kolejno nasz projekt został rozszerzony także na beneficjentów MOPS w Krakowie

Z całego serca wszystkim bardzo, bardzo, bardzo dziękujemy! Nigdy nie udałoby nam się zrobić tak dużo dobra gdyby nie cudowni wolontariusze, którzy przepracowali z nami ponad 120 000 godzin, to Wasza nagroda!

Dziękujemy pięknie!