Już równo drugi rok mija od momentu eskalacji konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Dla tysięcy osób 24 lutego 2022 roku oznaczał konieczność ucieczki z kraju, by chronić się przed koszmarem wojny.
Wszyscy życzymy Ukrainie i jej mieszkańcom aby w kraju zapanował pokój i bezpieczeństwo.

Chcielibyśmy podzielić się z Wami działaniami, jakie podejmuje nasza Fundacja IB Polska na rzecz osób uciekających przed wojną w Ukrainie.

W Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców w Krakowie w 2023 roku udzielaliśmy porad 6000 osobom, w tym w większości były to osoby przybywające z Ukrainy. W Punkcie dyżurują również specjaliści z różnych instytucji, którzy w ramach bezpłatnych konsultacji wspierają w poszukiwaniu ofert pracy, przygotowaniu CV, świadczą usługi doradztwa zawodowego. Osoby szukające wsparcia mogą również skorzystać z porady prawnika i konsultacji psychologicznych.

W ramach działań w projektach Centrum Wielokulturowe, Centrum Edukacji i Wsparcia, Miejsce Otwarte w naszych lokalizacjach w Nowej Hucie na os. Górali 24 (wcześniej również w Galerii Kazimierz oraz przy ul. Życzkowskiego 19) dyżurują prawnicy, psychologowie i konsultanci, którzy udzielają bezpłatnych porad dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Kluczowe jest wsparcie informacje administracyjne i urzędowe dla nowoprzybyłych osób, które staramy się wesprzeć w odnalezieniu się w nowym otoczeniu.

Organizujemy zajęcia integracyjne i warsztaty relaksacyjne, zajęcia sportowe, plastyczne, spacery, wspólne gotowanie czy konwersacje językowe. Organizujemy również zajęcia w języku ukraińskim, aby ułatwić komunikację. Jednocześnie oferujemy kursy języka polskiego dla obcokrajowców, by ułatwić im życie w naszym społeczeństwie.

W Szafie Dobra osoby uciekające przed wojną w Ukrainie mogły skorzystać z bezpłatnego wsparcia rzeczowego – otrzymać ubrania, buty, zabawki dla dzieci. Szafa Dobra działa też w formie mobilnej. Nasi koordynatorzy odwiedzili kilka lokalizacji w województwie małopolskim i za pośrednictwem lokalnych centrów pomocy społecznej przekazali ubrania, buty i zabawki dla dzieci najbardziej potrzebującym rodzinom. Fundacja zorganizowała również transporty rzeczy z Szafy Dobra do Ukrainy, dostarczając niezbędną pomoc na miejscu za pośrednictwem sprawdzonych lokalnych organizacji. 

W Tychach, w Centrum Integracji Społecznej, które prowadzimy – uczestniczki z Ukrainy uczyły się krawiectwa oraz zawodu opiekuna i asystenta osoby starszej i osoby z niepełnosprawnością. W wyniku niezwykłej akcji w warsztacie krawieckim uczestniczki uszyły 400 kompletów pościeli, które trafiły m.in do punktów medycznych dla ukraińskich żołnierzy.

Dziękujemy za okazane zaufanie. Dziękujemy również wszystkim ludziom zaangażowanym w niesienie pomocy – bez Was taka skala wsparcia nie byłaby możliwa.
Jesteśmy solidarni, pełni nadziei i wiary w to, że zakończenie konfliktu nadejdzie. Jednak póki potrzebna jest nasza pomoc nie przestajemy działać. Jesteśmy #SolidarnizUkrainą!