Mieszkańcy Krakowa od pierwszych dni wybuchu wojny w Ukrainie na pełną skalę nieśli swoją pomoc potrzebującym sąsiadom. Już po dwóch tygodniach dzięki Fundacji IB Polska otworzyła się Szafa Dobra, w której osoby uciekające przed wojną w Ukrainie mogły otrzymać za darmo odzież i obuwie. To wszystko udało się dzięki dobrym ludziom mieszkającym w naszym mieście.

Po Rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku ponad 200 tys. osób znalazło schronienie przed wojną w Małopolsce. Osoby te wymagały i wciąż wymagają wielokierunkowego wsparcia – zarówno materialnego, jak i informacyjnego, by móc odnaleźć się w polskich realiach. Fundacja IB Polska, oraz prowadzone przez fundację wraz z partnerami, Centrum Wielokulturowe i działający przy nim Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców są od początku wybuchu wojny zaangażowane w udzielanie i koordynację pomocy dla osób uchodźczych.

Szczególnie w pierwszych miesiącach niezwykle ważne było zapewnienie odzieży oraz obuwia wszystkim tym, którzy często uciekali tylko z małym plecakiem, zostawiając cały dorobek życia za sobą. – mówi Maria Wojtacha, dyrektorka fundacji IB Polska.

Zgodnie z danymi podawanymi przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR), tylko do końca marca 2022 Ukrainę opuściło 4,1 mln osób, w pierwszych dniach marca granice przekraczało nawet 200 000 osób dziennie. 

Reakcja była natychmiastowa

W odpowiedzi na skalę potrzeb osób uciekających przed wojną w Ukrainie, z inicjatywy Fundacji IB Polska i przy nieocenionym wsparciu partnerów, powstała Szafa Dobra, która rozpoczęła działalność już w marcu 2022 roku. Od początku stała się ona miejscem, gdzie osoby uciekające przed wojną mogły otrzymać nieodpłatnie odzież, obuwie, bieliznę oraz inne akcesoria czy na przykład pluszaki dla dzieci. 

Początkowo Szafa otworzyła swoje drzwi na al. Pokoju 44, w budynku dawnej galerii handlowej PLAZA, gdzie pomagała nawet tysiącom osób dziennie. We wrześniu została ona tymczasowo zamknięta w związku z planowanym wyburzeniem Galerii. Nie był to jednak koniec działalności Szafy! Dzięki współpracy z Miastem Kraków, po miesięcznej przerwie, zmieniła lokalizację na os. Górali 8, gdzie powstała nowa główna siedziba z dodatkową filią na ul. Śniadeckich 3.

Odpowiedź na realne potrzeby

Dzięki ciągłemu wsparciu mieszkańców Krakowa, którzy chętnie dzielili się swoimi rzeczami i przekazywali dary do Szafy Dobra, oraz przy nieocenionej pomocy wolontariuszy, w marcu 2023 roku rozszerzyliśmy zakres pomocy. Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie zaczęliśmy również pomagać innym grupom potrzebujących. Od 7 marca na os. Górali 8 pomoc otrzymywały również osoby potrzebujące wsparcia skierowane do nas przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

To nie jedyna zmiana i odpowiedź na potrzeby. Poza działalnością w Krakowie Szafa kilka razy ruszyła w drogę, aby pomagać potrzebującym także w innych miejscach. Objazdowa Szafa odwiedziła Myślenice oraz Muszynę. 

Dzięki wspaniałej pomocy mieszkańców Krakowa, partnerów oraz wolontariuszy udało się zebrać odpowiednią ilość odzieży, obuwia oraz innych akcesoriów, by zorganizować wysyłkę do Ukrainy. Bezpośrednio do naszych sąsiadów, dzięki zaprzyjaźnionym organizacjom pomocowym udało się przekazać je do najbardziej potrzebujących w całej Ukrainie. Nad bezpieczeństwem transportu i dystrybucją dóbr do najbardziej potrzebujących czuwała zarówno Fundacja IB Polska, jak również sprawdzone organizacje działające lokalnie.

To  zasługa wszystkich zaangażowanych osób

Dzięki mieszkańcom Krakowa, wolontariuszom, pracownikom Fundacji IB Polska oraz wszystkim partnerom i zaangażowanych w działanie Szafy Dobra w 2022 roku  wydane zostało ponad 650 000 sztuk odzieży dla ponad 86 000 beneficjentów, w 2023 roku w Szafie pomoc znalazło ponad 13 000 osób.

Szafa Dobra działała na os. Górali 8 do końca listopada 2023 roku, kiedy zawiesiła działalność.

Działalność Szafy Dobra nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie partnerów, szczególnie IKEA Kraków, Strabag Polska, Diverse, Galerii Kazimierz oraz organizacji A Drop in the Ocean. Pomieszczenia w galerii Plaza zostały przystosowane przez ekipę firmy budowlaną Strabag Poland, wszystkie lokalizacje zostały wyposażone w wieszaki i inne produkty przez firmę IKEA, krakowski oddział IKEA zorganizował i wyposażył również kącik dla dzieci. Firma Diverse zorganizowała system rejestracji odzieży. Galeria Kazimierz przekazała niezbędne wyposażenie dla wolontariuszy. 

Cisi bohaterowie – wolontariusze i wolontariuszki

W działaniu Szafy nieoceniona była również pomoc wolontariuszy, których początkowo była nawet setka dziennie. Przez cały okres działania Szafy udało nam się zebrać grupę ponad 10 500 wolontariuszy z całego świata, którzy aktywnie zaangażowali się w pomoc Ukrainie, zaczynając od Szafy, a potem bardzo często angażując się także w inne projekty. Wiele firm zaangażowało się również w wolontariat pracowniczy, były to między innymi: UBS, State Street, Grand Parade. – mówi Agnieszka Skibińska, koordynatorka wolontariuszy z ramienia fundacji IB Polska.

Fundacja IB Polska jeszcze raz pragnie podziękować wszystkim bohaterom i bohaterkom, działającym aktywnie w Szafie Dobra. To właśnie dzięki nim ten projekt mógł funkcjonować i wspierać najbardziej potrzebujących. Do zobaczenia w kolejnych aktywnościach!