Centrum Wielokulturowe (CW) w Krakowie to wyjątkowe i otwarte dla wszystkich miejsce! To tutaj podejmowane są inicjatywy na rzecz integracji mieszkańców miasta z coraz częściej przeprowadzającymi się do Krakowa obcokrajowcami. W Centrum takie hasła jak „zaangażowanie społeczne” czy „relacje międzykulturowe” wychodzą ze sfery teoretycznej i zamieniają się na konkretne działania jednoczące ‘nowych’ i ‘starych’ mieszkańców Krakowa.

Misją Centrum Wielokulturowego w Krakowie jest dawanie wsparcia wszystkim nowo przybyłym, potrzebującym pomocy w poszczególnych fazach zadomowienia się w Krakowie. Centrum ma coś do zaoferowania każdemu, kto chciałby zaangażować się w integrację międzykulturową w obrębie miasta. Na co dzień pracownicy CW koordynują rozmaite projekty angażujące środowisko lokalne i międzynarodowe w tematykę wielokulturowości, otwartości i integracji.

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym, tworząc przestrzeń otwartą dla wszystkich?

Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie łączy ludzi jak jedzenie. Właśnie ta myśl przyświecała pracownikom Centrum, którzy podjęli się organizacji śniadań wielokulturowych, podczas których można było spróbować tradycyjnych dań syryjskich, azerskich czy wenezuelskich, czy zjeść szwajcarski brunch!

W cieplejsze dni CW zapraszało wszystkich chętnych na serię Pikników Wielokulturowych o tematyce latynoskiej, czy ukraińskiej oraz na spotkania integracyjne na miejskiej plaży nad Wisłą, które powstały we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. Ci zainteresowani nie tylko jedzeniem mogli wziąć udział w spacerach międzykulturowych po Krakowie i obejrzeć kluczowe historyczne i kulturalne miejsca w stolicy Małopolski oraz… poszukać śladów innych kultur w tak wielokulturowym mieście! W czerwcu 2023 odbył się spacer śladami włoskimi w Krakowie i z pewnych źródeł wiemy, że to nie ostatnie tego typu wydarzenie!

Dzięki zaangażowaniu Centrum Wielokulturowego organizowane były też cykle wielokulturowych wydarzeń, w różnych językach, poświęconych między innymi: kulturze ukraińskiej w Krakowie, krakowskim kobietom lub zachęcające małych mieszkańców miasta do odkrywania Legend Krakowskich. Dla tych, którym ruchu w spacerach za mało, CW proponuje gry miejskie takie jak Gra Smaki Starego Kleparza albo Wielokulturowy Kraków. 

Obcokrajowców zmobilizowanych do odróżniania „może” od „morza” Centrum Wielokulturowe zaprosiło na kursy języka polskiego. Podział na grupy zapewniał możliwość dostosowania poziomu takiego kursu do kompetencji uczestników, można więc powiedzieć, że każdy znalazł coś dla siebie!

Gdzie jeszcze znaleźć Centrum Wielokulturowe?

Pracownicy CW wspierają badania i udział w seminariach naukowych i współpracują z OWIM – Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, organizując i biorąc czynny udział w seminariach takich jak Lubelskie doświadczenia w zarządzaniu kryzysem humanitarnym czy Refugees from Ukraine in Kraków. Centrum pojawia się również na wydarzeniach związanych z tematyką wielokulturowości, takich jak Festiwal Wielokulturowy, Tydzień Wielokulturowości, Miesiąc Równości czy Festiwal Etno Kraków.

Warto śledzić stronę internetową oraz media społecznościowe Centrum Wielokulturowego, gdyż tam regularnie ogłaszane są spotkania organizowane we współpracy z partnerami oraz środowiskami mniejszości narodowych w Krakowie. Odbyło się m.in spotkanie z białoruskim poetą, spotkanie z Zuzanną Rudzińską- Bluszcz w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej czy z rezydentami Willi Decjusza.

Punkt Informacyjny dla wszystkich!

W ramach Centrum działa również Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie, który ułatwia życie nowo przybyłym mieszkańcom, oferując pomoc praktyczną i umożliwiając łatwą aklimatyzację w mieście. W Punkcie można uzyskać pomoc prawną, wsparcie psychologiczne oraz otrzymać wszystkie informacje niezbędne podczas długo- lub krótkoterminowego pobytu w obcym mieście (w tym informacje o prawie pracy, opiece zdrowotnej, szkołach i przedszkolach). Konsultacje odbywające się w Punkcie Informacyjnym są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych!

Głównym celem działalności Centrum Wielokulturowego jest promowanie i umacnianie wielokulturowości. Działania te opierają się na szacunku i tolerancji dla różnic oraz wyzbyciu się uprzedzeń i związanych z nimi stereotypów. Języki, którymi operuje się w Centrum Wielokulturowym to głównie język polski, angielski, ukraiński i rosyjski, które są dostosowane do grupy obecnej podczas zajęć i projektów. Warto jednak zaznaczyć, że CW posiada dużą bazę wolontariuszy z różnych krajów, więc udzielenie pomocy lub wsparcia w tłumaczeniach nie jest problemem!

Centrum Wielokulturowe w Krakowie jest innowacyjnym projektem miasta, działającym w ramach programu Otwarty Kraków od 2021 roku. Od prawie dwóch lat głównym operatorem Centrum jest Fundacja Internationaler Bund Polska.

Obok działającej już od 19 lat Fundacji Internationaler Bund Polska, Centrum Wielokulturowe współtworzone jest razem z Fundacją ZUSTRICZ, Stowarzyszeniem Salam Lab, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Instytutem Kultury Willa Decjusza, Fundacją Widowisk Masowych, Fundacją Instytut Polska Ukraina oraz Krakow Expats Directory.