Fundacja Internationaler Bund Polska rozpoczęła kolejny projekt zagranicznych mobilności zawodowych młodzieży. Projekt „Mobilność i doświadczenie – praktyki zagraniczne dla osób ze specjalnymi potrzebami”, w ramach którego zaplanowano 7 wyjazdów na praktyki zawodowe, rozpoczynamy z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Przesunięcie spowodowane było ograniczeniami wynikającymi z pandemii.
W czerwcu podjęliśmy decyzję o równoczesnej rekrutacji uczestników do dwóch wrześniowych mobilności zawodowych w Grecji (Paralia Katerini) i Niemczech (Frankfurt nad Odrą). W sumie wyjechało 24 uczniów i uczennic ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie.
Praktyki w Grecji
Młodzież udająca się do Grecji – kucharze/cukiernicy i pracownicy hotelowi – realizuje swoje praktyki w Hotelu Honorata. Kucharze uczą się przyrządzać potrawy kuchni greckiej, ale też podejmują się zadań w serwisie hotelowym. Z kolei pracownicy obsługi hotelowej dbają o porządek w częściach mieszkalnych i wspólnych. Ponadto uczą się obsługi gości hotelowych, pracy na sali restauracyjnej i przy obsłudze bufetu śniadaniowego.
W programie zaplanowano wycieczki do Aten, Salonik i na Meteory. Młodzież zwiedzi fabrykę oliwy oraz weźmie udział w prezentacji parzenia kawy.
Praktyki w Niemczech
Z kolei do Niemiec, do Placówki Kształceniowej IB we Frankfurcie nad Odrą wyjechała młodzież ucząca się w zawodzie kucharz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. „Budowlańcy” zajmują się remontem schodów i zadaszenia przy wejściu, gdzie przywożony i odbierany jest towar dla stołówki. Ich zadaniem jest wyburzenie a następnie odtworzenie schodów i rampy załadunkowej. Dodatkowo wykonają zadaszenia na konstrukcji drewnianej. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora prac budowlanych.
Pozostała część grupy wykonuje zadania w kuchni stołówki placówki kształceniowej IB, z której na co dzień korzysta kilkadziesiąt osób, głownie pracownicy, młodzież ucząca się w poszczególnych warsztatach oraz goście z zewnątrz. Uczniowie przygotowują posiłki i uczą się technik obróbki poszczególnych produktów. Dodatkowo młodzież poznaje i wykonuje potrawy kuchni niemieckiej. Praktykanci wykonują również zadania na sali konsumpcyjnej, wydają posiłki i napoje.
W czasie wolnym planowane są m.in. wycieczki (Berlin, Poczdam), aktywności na ściance wspinaczkowej i zwiedzanie Frankfurtu nad Odrą.
Kolejne mobilności planowane są na wiosnę i jesień 2022.
Finansowanie i partnerzy
Zagraniczne mobilności zawodowe w ramach projektu realizowane są przez konsorcjum, w skład którego oprócz fundacji IB Polska wchodzą Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Krakowie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni, Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+.