Było to wyjątkowe wydarzenie, które zakończyliśmy wspólnym wręczeniem dokumentów Europass-Mobilność, dokumentujących nabyte umiejętności zawodowe i społeczne, które nasi dzielni uczniowie i uczennice nabyli w Grecji!

Praktyki zawodowe obyły się w Grecji

W tegorocznych praktykach wzięło udział 24 uczniów i uczennic kształcących się w zawodach takich jak cukiernik, kucharz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, sprzedawca, mechanik samochodowy oraz monter zabudowy. Praktyki odbyły się w Grecji, gdzie młodzież miała okazję nie tylko rozwijać swoje umiejętności zawodowe, ale również poznawać zwyczaje i tradycje tego pięknego kraju. Nie obyło się bez międzynarodowej wymiany doświadczeń, wycieczek oraz poznawania śródziemnomorskiej kultury! Czy uczniowie zaskoczyli swoich nauczycieli? Niejednokrotnie! Wielu z nich zaprezentowało swoje umiejętności zawodowe celująco, a dodatkowo nauczyli się nowych technik i ciekawostek prosto z Grecji!

Cele i osiągnięcia projektu

Celem projektu jest podniesienie umiejętności zawodowych i społecznych uczniów oraz rozwijanie wrażliwości na różnorodność kulturową. Obserwacje prowadzone podczas mobilności wskazują na znaczące zmiany zachodzące wśród uczestników: wzrost umiejętności pracy w zespole i pod presją czasu, odpowiedzialność za powierzone zadania, lepsze zarządzanie czasem, dbanie o wzajemne bezpieczeństwo, samodzielność, kreatywność, sumienność oraz pracowitość.

Nasze spotkanie

Spotkaliśmy się w Centrum Wielokulturowym w Krakowie, gdzie zaczęliśmy od zwiedzenia Centrum i porozmawiania o wielokulturowości! Młodzież miała sporo do powiedzenia i świetnie rozumiała obcokrajowców, bo przecież sami jeszcze dwa tygodnie wcześniej byli w obcym kraju. Następnie przeszliśmy do podsumowania wyjazdu i rozmów o tym, czego młodzież się nauczyła, czego się obawiała, co okazało się wyzwaniem i co następnym razem zrobiliby inaczej! Całość poprowadził Koordynator Projektu, a nasz Dyrektor Grzegorz Grzonka. zorganizował specjalne zadania na sprawdzenie poziomu satysfakcji z wyjazdu. Dla wielu z uczniów było to pierwszy zagraniczny wyjazd i byli pełni zaskoczeń z powodu tego, jak bardzo spodobała im się kultura Greków. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami o praktykach, wyjazdach i samej pracy. Jego świetny kontakt z młodzieżą pozwolił na uzyskanie naprawdę przydatnych informacji. Część z osób przyznała, że to był najlepszy wyjazd w ich życiu, część chciałaby nauczyć się jeszcze więcej i zostać dłużej. Niedługo podzielimy się z Wami bardziej szczegółowymi wynikami!

Grecka sałatka dla wszystkich!

Jednym z bardzo miłych elementów podsumowania był wkład uczniów z klas gastronomicznych. Przygotowali oni grecką sałatkę i przekąski z produktów, które przywieźli z Grecji. Poczęstunek ten zachwycił wszystkich uczestników, a potrawy były nie tylko smaczne, ale również doskonale oddawały smak i aromat greckiej kuchni. Zespołowi Centrum Wielokulturowego i części z naszej Fundacji też udało się załapać na te pyszności. Zresztą zobaczcie sami w galerii poniżej!

Wręczenie dokumentów Europass-Mobilność

Na zakończenie uroczystości, każda z osób uczestniczących otrzymała dokument Europass-Mobilność. Jest to ważne świadectwo dokumentujące wykonywane podczas praktyk zadania oraz nabyte umiejętności zawodowe i społeczne. Europass-Mobilność jest przeznaczony dla każdego obywatela, który wyjechał za granicę do krajów UE w celach edukacyjnych. Widać, że duma rozpierała nas wszystkich!

To jeszcze nie wszystko w tym roku

Już we wrześniu i październiku organizujemy kolejne wyjazdy zagraniczne dla szkół, aby kontynuować naszą misję podnoszenia umiejętności zawodowych i społecznych młodzieży oraz promowania różnorodności kulturowej. Kolejne grupy z Krakowa i Bochni wyjadą na dwutygodniowe praktyki, by uczyć się zawodów, innych kultur i budować swoje umiejętności w środowisku wielokulturowym!

Już we wrześniu i październiku organizujemy kolejne wyjazdy zagraniczne dla szkół

Partnerzy i finansowanie projektu

Projekt realizowany jest dzięki przyznanej na lata 2021-27 akredytacji dla konsorcjum, w którego skład wchodzą: Fundacja IB Polska, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Krakowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni. Partnerem w Grecji jest G&D Travel. Do tej pory zrealizowano zagraniczne mobilności dla 114 uczniów i uczennic oraz 7 nauczycieli, którzy uczestniczyli w projektach job shadowing. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.

To wyjątkowe wydarzenie pokazało, jak ważne i cenne są zagraniczne praktyki zawodowe dla uczniów ze szkół specjalnych. Dzięki nim młodzież nie tylko podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, ale także rozwija się społecznie i kulturowo, zyskując cenne doświadczenia na całe życie.

Projekt mobilności zawodowych jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. Realizuje go konsorcjum, w skład którego weszły: Fundacja IB Polska, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Krakowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni. Partnerem w Grecji jest G&D Travel.