Nazywam się Oskar i jestem dwudziestoletnim Polakiem, który wyjechał na roczny projekt we Włoszech, w Turynie.

Od dłuższego czasu byłem ciekawy tego, jak to jest mieszkać w innym kraju, a konkretnie we Włoszech i gdy tylko dowiedziałem się o ESC i znalazłem ciekawy projekt wolontariatu, to od razu się zgłosiłem. Wybrałem organizację Stranaidea SCS Impresa Sociale z Turynu. Wyjechałem w lutym 2022 roku. Byłem jednym z kilku zagranicznych wolontariuszy goszczonych przez włoską organizację. Poza cotygodniowymi aktywnościami w grupie, gdzie pracowaliśmy nad umiejętnościami typu „problem-solving”, „team-working”, „team-building” i „leadership skills” oraz pomocy przy różnych wydarzeniach, w które była zaangażowana moja organizacja, byłem też wolontariuszem w dwóch miejscach, gdzie pokazywałem i wykorzystywałem różne umiejętności, podejścia i techniki.

Czym się zajmowałem podczas wolontariatu?

Moje zadanie dotyczące KOMUNIKACJI polegało na współpracy z miejscami, w których odbywał się wolontariat i zorganizowanie harmonogramu odpowiedniego dla wolontariuszy i pracowników. Zadania, które wykonałem, obejmowały zaprezentowanie pracy każdego wolontariusza oraz promowanie projektu Europejskiego Korpusu Solidarności za pośrednictwem zasobów internetowych, dbanie o dotarcie do właściwych odbiorców i udostępnianie wysokiej jakości treści przy użyciu różnych technik strategii w mediach społecznościowych oraz umiejętności edycji zdjęć lub filmów.

Podczas wolontariatu w CADD EL DUENDE, centrum dla osób dorosłych ze znacznym poziomem niepełnosprawności, pomagałem zwiększać autonomię i umiejętności uczestników, wraz z pracownikami pomagałem im przy codziennych wyzwaniach, a także znajdowaliśmy nowe aktywności, które wpłynęły na ich rozwój. Przykładem tego może być w pełni stworzona przeze mnie aktywność na podstawie pięciu zmysłów, gdzie w trakcie cotygodniowych spotkań uczyliśmy się o zmysłach z założeniem „nauki poprzez zabawę”. Oprócz tego pomagałem podczas przywożenia i odwożenia uczestników i byłem odpowiedzialny za budowanie relacji między uczestnikami, ich rodzinami i pracownikami.

Zdecydowanie zachęcam każdego do uczestniczenia w tego typu projekcie. Oprócz mieszkania w innym kraju i nauczenia się języka, jest to również świetna okazja na samorozwój, poznanie wielu osób, a także rozwinięcie umiejętności, które w przyszłości na pewno okażą się przydatne!

Zobaczcie materiał video, które przygotowałem na instagramie – tutaj