O współpracy organizacji pomocowych w Krakowie i sukcesie 10 niesamowitych osób!

W marcu br. Fundacja Internationaler Bund Polska połączyła siły z Fundacją Ocalenie, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek i Stowarzyszeniem Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab). Wspólnie dołączyliśmy do realizacji projektu stażowego IKEA “Liczą się umiejętności”, który skierowany był do osób z doświadczeniem uchodźczym.

Odnalezienie się na rynku pracy bywa trudne, zwłaszcza, gdy jest się w obcym kraju czy trudnej sytuacji prywatnej. IKEA Polska wyszła temu naprzeciw i w kilku miastach w Polsce zorganizowała płatne staże dla osób uchodźczych. To nie wszystko – podczas stażu, oprócz przyuczenia do stanowisk w swoich sklepach, IKEA zaprosiła organizacje pomocowe i zorganizowała dla stażystów: pomoc prawną, psychologiczną i kursy języka polskiego!
Program ruszył na początku marca. W Krakowie zostało utworzonych 10 miejsc i wszystkie od razu zostały zapełnione. Co więcej, wszystkie 10 osób ukończyło półroczny program stażowy, a 8 z nich znalazło dalsze zatrudnienie w sklepie IKEA Kraków.
Nasza Fundacja odpowiedzialna była, w szczególności, za zorganizowanie pomocy psychologicznej, prawnej oraz kursów języka polskiegoJak mówi Koordynatorka projektu z ramienia naszej Fundacji, Ludmiła Dymitrow: 

Ludmiła

„Rolą naszej Fundacji [Internationaler Bund Polska] było zapewnienie stażystom przede wszystkim profesjonalnego wsparcia psychologicznego oraz konsultacji prawnych, a dodatkowo zorganizowanie i przeprowadzenie kursów nauki języka polskiego. Dzięki działaniom w naszym Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców mogliśmy polegać na najlepszych specjalistach od spraw międzynarodowych i profesjonalnej pomocy psychologicznej w języku angielskim oraz ukraińskim – cała pomoc oczywiście była darmowa.”

 

 

 

 

Ze strony naszej Fundacji zorganizowaliśmy również kursy języka polskiego. Prowadząc różnorodne typy zajęć języka polskiego od wielu lat, i ze szczególnym zwiększeniem działań po wybuchu wojny na pełną skalę w Ukrainie, byliśmy w stanie zwrócić uwagę na pewne ważne zależności. W momencie, w którym dostaliśmy zaproszenie do realizacji projektu wiedzieliśmy, że zajęcia muszą być połączeniem zajęć komunikacyjnych i biznesowych. Wybór padł na lektora Michała, który jest absolwentem studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim z dwóch kierunków, które idealnie odpowiadały na nasze potrzeby: nauczanie języka polskiego, jako obcego i drugiego (specjalność język polski w komunikacji społecznej) oraz zarządzania! 

Jak Michał wspomina zajęcia?

Nadia i lektor Michał

“Na początkowych spotkaniach ustaliliśmy nasze cele i potrzeby. Jakbym miał opisać jak wyglądały nasze spotkania: dużo gramatyki, o którą prosili kursanci i komunikacji, w której odkrywaliśmy najróżniejsze tematy. 10 niesamowitych osób, których motywacja i zaangażowanie motywowało mnie każdego dnia do tworzenia lekcji, które będą odpowiadały realnym potrzebom komunikacyjnym. Niesamowitym faktem, było jak ogromny postęp językowy zrobiła każda z osób biorących udział w kursie. Życzę każdemu lektorowi i nauczycielowi tak niesamowitych ludzi na zajęciach! Dużo się śmialiśmy, dużo rozmawialiśmy (również na trudne tematy) ale pokazaliśmy, że język jest żywym narzędziem, które ma nam służyć nam wszystkim.”

Niesamowite wsparcie wszystkich pracowników IKEA – zarówno działu P&C (People and Culture), jak i współpracowników naszych kursantów – jest godne naśladowania w każdej organizacji. Wszyscy pomagali w aklimatyzacji językowej, wspierali naukę, dopytywali i chwalili ogrom postępów. W takim środowisku można osiągać niesamowite rezultaty.

Działania aktywizujące skierowane do osób nowo przybyłych do naszego kraju muszą być prowadzone wielotorowo – zarówno proponować konkretne profity, jak i stwarzać warunki do bezpiecznego życia w nowym miejscu. Cieszymy się, że mogliśmy współtworzyć kolejny projekt, który dbał zarówno o sferę zawodową, psychologiczną i prawną – kompleksowość działań zapewnianych beneficjentom jest dla nas najważniejsza!
Cały projekt zakończył się pod koniec sierpnia. Udało się zrealizować program dla dwóch grup oraz dodatkowe godziny indywidualnych zajęć języka polskiego. Każda grupa ukończyła ponad 90 godzin kursu. 

 

Jeśli chcecie poznać stażystów i ich historie zapraszamy do materiałów Fundacja Ocalenie, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek i Salam Lab. Tutaj artykuł o tych wspaniałych osobach [KLIK].