Jak pomagać ludziom uciekającym przed wojną? Skąd wziąć wiedzę jak działać w kryzysie – sprawnie i efektywnie?
Od kryzysowego weekendu, pod koniec lutego, zastanawialiśmy się nad szybkimi rozwiązaniami. Kiedy dowiedzieliśmy się, że przyjeżdżają do nas, do Krakowa, wolontariusze z norweskiej organizacji Dråpen i Havet (eng. A Drop in the Ocean) wiedzieliśmy, że będziemy mieć dobre wsparcie. Ta grupa ludzi, niosła pomoc uchodźcom m.in w Grecji.
Nie było czasu na dzielenie się know-how. Na początku wolontariusze po prostu weszli do magazynów (m.in na Daszyńskiego 16) i pomagali segregować odzież, pościele, sortując i sprzątając.
W kolejnej fazie norweska organizacja przejęła stery nad magazynem odzieży. Grupa zaplanowała go i wprowadziła system sortowania. Michalina, polka zatrudniona przez organizację, od kilkunastu dni koordynuje pracę wolontariuszy w inicjatywie Szafie Dobra w dawnej galerii PLAZA. Razem z nami (i ogromną grupą krakowskich ochotników, firm, osób indywidualnych) przygotowują i dbają o miejsce w którym uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie zabrać potrzebną odzież.
Ogromnie dziękujemy za Waszą pomoc, dzielenie się wiedzą, czasem i zaangażowaniem. Cieszymy się, że jesteście z nami, razem możemy pomagać lepiej!

Krótko o Dråpen i Havet (po polsku: Kropla w Oceanie)

Dråpen i Havet jest organizacją zarejestrowaną w Oslo, w Norwegii. Zapewnia bezpośrednie i natychmiastowe wsparcie w obozach dla uchodźców i poza nimi. Dodatkowo stara się uświadamiać szerzej trudną sytuację osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Działacze zajmują się dystrybucją niezbędnych artykułów, takich jak żywność, odzież i artykuły higieniczne. Prowadzą również edukację pozaformalną i zajęcia wspierające budowanie poczucia wspólnoty i przynależności.
Organizacja działa w Grecji na kontynencie i na wyspach oraz w Bośni i Hercegowinie. Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę od końca lutego 2022 roku są również obecni i bardzo aktywni w Krakowie.
fot. archiwum Dråpen i Havet, Michalina Ferdynus