Nasi wolontariusze stworzyli Klub Kreatywny (Creativ Club) i cyklicznie realizowali różnego rodzaju kreatywne działania.

Inicjatorką była Celie, wolontariuszka z Francji uczestnicząca w projekcie ECOsolidarity realizowanego przez IB Polska w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Doniczki z kartonów po mleku

W czasie pandemii spotkania Klubu były bardzo ograniczone. Dlatego prosiliśmy o wskazówki aby móc podzielić się nimi z tymi, którzy nie mogą uczestniczyć w domowych warsztatach.

Celie napisała dla nas specjalną instrukcję jak zrobić doniczkę na rośliny z wykorzystaniem opakowania po mleku lub napoju.

Krok 1: Przytnij karton mleka. Zdobądź karton po mleku i zdecyduj, jak wysoka ma być twoja doniczka. Odetnij jedną ściankę.
Krok 2: Zalep karton. Pokryj karton dwiema warstwami taśmy klejącej. Lub usuń plastikową folię z kartonu po mleku, aby później ją pomalować.
Krok 3: Utwórz kilka otworów w dolnej ściance. Zawsze najlepiej jest używać doniczek z otworami na dnie, aby podlewać roślin od dna na tackach lub spodkach. Po to aby rośliny mogły pić do woli, resztę wody można wylać, aby nie zgniły w wodzie.
Krok 4: Udekoruj! Tak, teraz pora na tę przyjemną część!

Spróbujesz?

Tutaj wpis Celie w języku angielskim na blogu naszych wolontariuszy.

Przerabianie starych ubrań

Naszywki, malowanie specjalnymi farbami po tkaninach – to tylko niektóre z pomysłów na odświeżenie garderoby w duchu EKO! Zobaczcie efekty kreatywnych działań naszych wolontariuszy!

Domowe mydła

Dlaczego warto samodzielnie robić produkty codziennego użytku?
Tak o zaletach własnoręcznej produkcji napisała Celie, liderka Klubu i prowadząca warsztat z tworzenia mydła:
Dlaczego warto robić własne mydło?

Najczęstsze powody wytwarzania mydła ręcznie to

  • Oszczędność pieniędzy: „(…)wyprodukowanie własnego mydła to taki sam koszt, jak kupowanie taniego mydła w sklepie. Wytwarzanie zwykłego mydła jest tańsze niż kupowanie go.” – Katie Shaw

  • Chęć stworzenia doskonałego produktu: mydło wytwarzane przemysłowo zawiera wiele środków drażniących i nie jest dobre dla skóry. Ręcznie robione jest naprawdę dobre i naturalne.

  • Poszukiwanie przyjemnego zajęcia: Jeśli lubisz pieczenie, ta aktywność jest dla Ciebie! Najpierw zaczynasz od podstawowego przepisu, a następnie dostosowujesz kolor, wzór i zapach. Idealna aktywność na popołudnie z przyjaciółmi!

Ozdoby do włosów ze starych krawatów

Na jednym z pierwszych spotkań z materiału ze starych krawatów klubowiczki stworzyły ozdoby do włosów: opaski i gumki. To bardzo dobry przykład jak wdrożyć w życie idee zero waste.

Własnoręcznie zrobiona biżuteria i małe prezenty

W zeszły poniedziałek (12 lipca 2021) odbyło się już ostatnie, pożegnalne spotkanie Klubu Kretywnego. Tak jak na każdym spotkaniu, i na tym ostatnim wolontariusze przygotowali coś kreatywnego; każda osoba zrobiła własnoręcznie jakiś drobny upominek. Na zdjęciach nasi wspaniali kreatywni i bransoletki z muszelkami, jeden z wykonanych prezentów.

Dziękujemy serdecznie Celie za jej świetne pomysły i motywacje do poprowadzenia Klubu Kreatywnego! Mamy nadzieję, że to nie koniec a nowi wolontariusze będą chcieli kontynuuować ideę i również organizować kreatywne spotkania!

Nasi wolontariusze uczestniczą w projektach #INTERgeneration i #EcoSolidarity realizowanych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

 

logo Europejski Korpus Solidarności