W czwartek 28. kwietnia w przestrzeni Centrum Kultury Podgórza spotkaliśmy się z naszymi wolontariuszkami i wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności.

Przywitaliśmy Ambrę, która opowiedziała o swoim kraju pochodzenia – Włoszech – oraz jej ukochanym mieście Triest, w którym zamawianie kawy to inny poziom wtajemniczenia: NERO, NERO IN B, CAPO IN B, CAPO DECA IN B… To podobno jedyne miasto we Włoszech, gdzie można zamówić kawę w szklance, co ma związek z zamieszkującą miasto społecznością żydowską.

Neamat z Egiptu opowiedziała o tym, jak świętuje Ramadan, a Büşra z Turcji przygotowała tradycyjne potrawy jedzone w trakcie tego święta w jej kraju: börek (pierożki z ziemniakiem), mercimek köftesi (kasza bulgur z soczewicą) oraz Baklava.

Quiz z wiedzy o zanieczyszczeniu środowiska, przygotowany w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi wzbudził wiele emocji. Informacje o ilości wody wykorzystywanej do produkcji jednego T-shirta czy ilości produkowanych przez każdego z nas codziennie zanieczyszczeń były szokujące. Podobnie jak filmik pt. „Nasze zadanie”, przygotowany przez prof. Szymona Malinowskiego. Zaczęliśmy poważnie rozmawiać o tym, dlaczego dbanie o naszą planetę jest tak ważne i jak nasze codzienne działania mogą pomóc. Młodzi ludzie mają moc sprawczego działania, walczenia o rzeczy ważne i kreowanie rzeczywistości. Liczymy na to, że nasze proekologiczne działania wpłyną na budowanie i wzmacnianie ich proekologicznych działań.

Obecnie gościmy wolontariuszy w ramach dwóch projektów: Well-volunteering (11 osób) i Be ECO-logical (2 osoby). Ich pobyt w Polsce możliwy jest dzięki unijnemu grantowi otrzymanemu w ramach programu Europejski Korpus Solidarności.