W marcu 2022 kiedy dowiedzieliśmy się, że koordynatorzy i wolontariusze organizacji Dråpen i Havet – A Drop in the Ocean (po polsku: Kropla w Oceanie) przyjeżdżają do nas, do Krakowa. Już wtedy wiedzieliśmy, że będziemy mieć dobre wsparcie. DiH jest doświadczoną organizacją zarejestrowaną w Oslo, w Norwegii. Zapewnia bezpośrednie i natychmiastowe wsparcie w obozach dla uchodźców i poza nimi. Przez ostatni rok mieliśmy zaszczyt współpracować.

Do Polski przejechali w momencie krytycznym, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie na pełną skalę. Początkowo koordynatorzy i wolontariusze A Drop in the Ocean pomagali nam w magazynach, segregowali odzież, pościele, sortując i sprzątając.

W kolejnej fazie norweska organizacja przejęła stery nad magazynem odzieży. Grupa zaplanowała go i wprowadziła system sortowania. Michalina, Polka zatrudniona przez organizację koordynowała pracę wolontariuszy w Szafie Dobra aż do marca 2023 roku. Razem z nami (i ogromną grupą krakowskich ochotników, firm, osób indywidualnych) przygotowywali i dbali o miejsce. W Szafie Dobra osoby uciekające przed wojną w Ukrainie mogły (i nadal mogą) bezpłatnie otrzymać potrzebną odzież, obuwie i akcesoria.

Bez ich pomocy byłoby nam bardzo ciężko.To była trudna podróż przez niespokojny ocean, ale wspólnie udało nam się płynąć coraz bliżej brzegu. Mimo, że kończymy współpracę, to mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze, już na lądzie, gdzie panuje pokój.

Dråpen i Havet – dziękujemy!

fot. Dråpen i Havet (na zdjęciu Maria Wojtacha i koordynatorka wolontariuszy Dråpen i Havet Michalina Ferdynus)