Przez cały rok rozdają dobro, a w sobotę (02.12) wróciło ono do nich! W ten bowiem dzień uczciliśmy pracę, pasję i serce, które wolontariusze wkładają w pomoc innym podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Co dla nich przygotowaliśmy i jak się bawili? O tym poniżej.

Wydarzenie rozpoczęły podziękowania dyrektor fundacji Marii Wojtachy i wicedyrektora Grzegorza Grzonki w stronę tych, którzy zasiedli na widowni – wolontariuszy, którzy przez ubiegły rok towarzyszyli nam przy tworzeniu i wspierali w działaniu najróżniejszych części naszej fundacji. Pojawiły się m.in. osoby zaangażowane w Miejsce Otwarte, Centrum Wielokulturowe, Szafę Dobra i inne punkty poświęcone pomocy uchodźcom z Ukrainy, przedstawiciele Europejskiego Korpusu Solidarności, organizacji All Hands and Hearts, a także ci działający w ramach PospacerujMY razem czy wolontariatu pracowniczego.

Następnie ukazała się premiera filmu, w którym koordynatorzy projektów jak i sami bohaterowie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza opowiedzieli o tym, co oznacza dla nich bycie wolontariuszem oraz czym według nich jest dobroć (całość dostępna na profilu YouTube naszej fundacji pod tym linkiem). A to dopiero początek rozrywek! Kolejnym punktem wieczoru był quiz wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności – dziesięć drużyn zmierzyło się ze sobą w trakcie wielkiego testu o międzykulturowości  (a czy wy wiecie, czym różni się alfabet turecki od polskiego?), nagrodą natomiast było tajemnicze pudełko… A w nim smakołyki z całego świata!

W trakcie przerwy na poczęstunek i rozmowy odbyła się również loteria. Każdy mógł coś wygrać – od słodkości, przez herbaty kwitnące, po fundacyjne bidony czy torby. Do tego wszystkiego goście otrzymali nerki z napisem “Tu noszę dobro”, które zostały zaprojektowane specjalnie na tę okazję.

Imprezę zwieńczył wieczór karaoke. Wolontariusze bawili się do przebojów świątecznych, goście ze Stanów Zjednoczonych zaśpiewali nam westernowe ballady, a na sam koniec wspólnie wzruszyliśmy się słuchając ukraińskiej pieśni ludowej. Rozstaliśmy się pełni radości, poczucia wspólnoty i otuchy, że wspólne działania mają sens.

Serdecznie dziękujemy firmie Grand Parade za użyczenie przestrzeni oraz całemu zespołowi, który przygotował wydarzenie!

Zdjęcia z wydarzenia wykonał nasz praktykant Krystian Kupiec.