Plakat ECOchallenge - Join and become vegetarian with us - Living Green, Living clean

Od kwietnia do czerwca br. nasi wolontariusze z projektu ECOsolidarity, który realizujemy w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, zaplanowali serię czterech ekologicznych wyzwań.

Młodzi spróbują diety wegetariańskiej, oczywiście mowa o tych, którzy jeszcze nie mieli okazji skosztować jej dobroci. Następnie przetestują własne umiejętności segregowania śmieci i będą  dbali o to aby produkować ich jak najmniej. Będą próbować swoich sił w przerabianiu starych ubrań i zmierzą się z palącym problemem plastikowych toreb.

Swój pomysł wolontariusze realizują od 5 kwietnia. Każde wyzwanie trwa przez dwa tygodnie i jest dokumentowane na Instagramie Fundacji IB Polska, który prowadzą. Zatem pierwsze wyzwanie już za nimi. Zapraszamy do dołączenia do kolejnych! Do akcji przyłączyli się uczestnicy projektu INTERgeneration, również prowadzonego przez naszą organizację w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Dwa tygodnie na diecie wegetariańskiej (5 – 19/04/2021)

Pierwszym wyzwaniem były „wegetariańskie 2-tygodnie ”. Wolontariusze mogli spróbować wykluczyć lub ograniczyć produkty mięsne. Ekologiczne wyzwanie wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności - na zdjęciu podsumowanie wegetariańskiego tygodnia - wege kolacja, którą przygotowali uczestnicy z różnych krajówPrzez dwa tygodnie uczestnicy gotowali nowe dania i próbowali nowych smaków bezmięsnych potraw. To wyzwanie miało promować wegetariańskie i bardziej ekologiczne  życie. Czy się udało? Na pewno było smacznie… Na koniec wyzwania pomysłodawcy przygotowali prawdziwą wege ucztę!

Redukowanie i segregowanie śmieci (26/04 -10/05/2021)

Kolejne wyzwanie właśnie trwa! Przez dwa kolejne tygodnie Wolontariusze starają się ograniczyć generowanie odpadów i jeszcze staranniej segregować te, które da się podzielić według zaleceń obowiązujących w Polsce.

Przerabianie starych ubrań (11-25/05/2021)

W następnych tygodniach zadaniem będzie przerabianie starych ubrań. Lepiej kupić nowe czy przerobić? Na pewno szybciej po prostu iść do sklepu i zapłacić za nowiutką kurtkę prosto z wieszaka. Wkrótce okaże się jak poradzili sobie nasi zagraniczni wolontariusze i czy mają jakieś ciekawe pomysły na nienoszoną już odzież.

Ograniczenie zużycia toreb na zakupy (26/05 – 9/06/2021)

Ostatnim wyzwaniem jakie wymyślili wolontariusze będzie próba ograniczenia używania toreb zakupowych. Szereg krajowych i międzynarodowych akcji społecznych przyniósł skutki. Plastikowe torby częściej zamieniamy na te wielokrotnego użytku, ale czy i tych wielorazowych nie mamy zbyt dużo? Przekonamy się jak ten problem rozwiązali uczestnicy naszych projektów wolontariackich.

logo Europejski Korpus Solidarności

Projekty INTERgeneration i EcoSolidarity są realizowane przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach programu Europejski Korpus Solidarności.