We wtorek (25.10.2022) odbył się Dzień Otwarty podczas którego Goście i osoby zainteresowane naszą działalnością miały okazję zapoznać się z inicjatywami funkcjonującymi w budynku przy ul. Śniadeckich 3. Od niedawna w małym budynku poszpitalnym działa filia Szafy Dobra oraz inicjatywy Zupa dla Ukrainy i Wolontariat 4 Peron.

W tym dniu Szafa funkcjonowała zgodnie ze stałym harmonogramem, beneficjenci mogli odbierać potrzebne rzeczy. Nasi Goście natomiast mogli wejść tylko do pomieszczeń w których odbywa się segregacja i gdzie pracują koordynatorzy oraz wolontariusze. Dzień Otwarty umiliły przygotowane przez wolontariuszy i wolontariuszki przysmaki kuchni ukraińskiej.

Każda z inicjatyw nieprzerwanie działa od początku konfliktu aby nieść pomoc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Nasi cudowni wolontariusze działają cały czas i bardzo przyda im się każda pomoc!  Zadań jest tyle, że gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Krótko o inicjatywach działających obecnie przy Śniadeckich 3:

Zupa dla Ukrainy

Oddolna inicjatywa, która gromadzi mieszkańców Krakowa wokół gotowania zup dla uchodźców z Ukrainy. Posiłki są wydawane w słoikach zarówno osobom przebywającym na miejscu w Krakowie, jak  też wysyłane do Ukrainy. Ponadto wolontariusze codziennie wydają ok. 500 osobom żywność i środki higieniczne oraz udzielają potrzebnych informacji. Zupa wspiera też darami dom dziecka we Lwowie.
Aby wesprzeć Zupę wystarczy dołączyć do grupy na facebooku i odszukać potrzebne instrukcje. 

Szafa Dobra

Wyjątkowe miejsce w Krakowie (prowadzone przez fundację Internationaler Bund Polska) działa od marca i udzieliła wsparcia już ponad 80 000 osób. Obecnie ma dwie lokalizacje (ul. Śniadeckich 3 i os. Górali 8). Na os. Górali osoby potrzebujące przychodzą odebrać kurtki i inne niezbędne ubrania. Na ul. Śniadeckich 3 mogą bezpłatnie otrzymać buty i bieliznę. Wolontariusze mają za zadanie odzież segregować, wydawać i przyjmować beneficjentów. Szafę na Śniadeckich tworzymy razem z IKEA Kraków i organizacją A Drop in the Ocean. 

Szafa Dobra przy os. Górali 8  jest otwarta w środy, czwartki i piątki, a jej filia przy ul. Śniadeckich 3 w poniedziałki i wtorki (obie w godzinach od 10 – 16, można przyjść pomagać na zmianie porannej (10 – 13), popołudniowej (13 – 16), albo przyjść na cały dzień do czego bardzo zachęcamy!

Wolontariat Peron 4

Niezależna grupę wolontariuszy pomagającą uchodźcom z Ukrainy od początku wojny, na Śniadeckich otworzyła hostel z bezpłatnymi 25 miejscami noclegowymi dla potrzebujących schronienia uchodźców (otwarty całą dobę). Inicjatywa prowadziła  główne schronisko na krakowskim Dworcu Głównym,  zaopatrywała przybyłych Ukraińców w niezbędne do życia artykuły i zajmowała się relokacją. Tę grupę tworzą młodzi ludzie z Ukrainy i Białorusi.  Większość zespołu posługuje się 3+ językami, co pozwala nie tylko pomagać osobom, które nigdy nie były poza Ukrainą, ale także rozwiązywać skomplikowane sprawy i współpracować z innymi inicjatywami wolontariatu w całej Europie. Wiedzą wszystko o pomocy, bo jest ich w zespole ponad 60!

Od 10 października 2022 Zupa dla Ukrainy i Wolontariat Peron 4 połączyły siły w jedną Fundację Kalina Kraków.

Współorganizatorem wsparcia na Śniadeckich 3 jest Agencja Rozwoju Miasta Krakowa.