Nasza fundacja organizuje pomoc na rzecz osób uciekających przed wojną w Ukrainie, które przebywają w Krakowie. Od marca 2022 roku działamy w kilku lokalizacjach. Poniżej krótkie podsumowanie naszych działań.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie

Pierwszym punktem który był niezwykle pomocny w pierwszym kontakcie, dla osób które przybyły w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia był Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie. Ten Punkt prowadzimy już od marca 2021 roku w ramach działania Centrum Wielokulturowego w Krakowie. Punkt to miejsce w którym każdy obcokrajowiec może otrzymać bezpłatne porady dotyczące funkcjonowania w Krakowie. Dodatkowo po wcześniejszym umówieniu się może skorzystać z darmowego wsparcia w postaci porady prawnej i/ lub konsultacji psychologicznej. Nasi konsultanci udzielają informacji telefonicznie, mailowo oraz osobiście (w miejscu działania punktu – obecnie jest to Galeria Kazimierz).

W pierwszych miesiącach kryzysu spowodowanego wojną ten punkt działał przez 7 dni w tygodniu przez 10 godzin dziennie. Ogromna liczba osób skorzystała z porad naszych konsultantów. Obecnie dzięki wsparciu partnerów punkt znajduje się tymczasowo w większym bardziej przyjaznym miejscu, gdzie oprócz naszych pracowników dyżurują również inne organizacje, które wspierają w dziedzinach takich jak: rynek pracy czy zdrowie publiczne.

Szafa Dobra

Ponadto od marca 2022 organizujemy Szafę Dobra. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie osoby uciekające przed wojną mogą bezpłatnie otrzymać ubrania, bieliznę oraz obuwie. Od marca do sierpnia Szafa Dobra funkcjonowała przy al. Pokoju 44 w Krakowie, w dawnym budynku galerii handlowej Plaza, gdzie codziennie pomagało nawet sto wolontariuszek i wolontariuszy.

Szafa Dobra rozpoczęła działalność dzięki wsparciu firm IKEA Kraków, Strabag Polska, Diverse oraz organizacji A Drop in the Ocean. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu powstało miejsce, gdzie w godnych warunkach osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie mogą bezpłatnie otrzymać potrzebną rzeczy. Ogromna liczba osób uciekała z ogarniętego konfliktem kraju z małym plecakiem lub torbą, nie mając nic poza kilkoma podręcznymi rzeczami. Szafa Dobra stała się odpowiedzią na ich potrzeby.

We wrześniu 2022 Szafa została tymczasowo zamknięta w związku z planowanym wyburzeniem Galerii PLAZA. Dzięki współpracy z Miastem Kraków po miesięcznej przerwie zmieniła lokalizację na os. Górali 8 w Krakowie (Nowa Huta), gdzie wydawana jest odzież oraz na drugą filię na ul. Śniadeckich 3, gdzie wydawane jest obuwie oraz bielizna. Oba punkty są obecnie otwarte, niosąc tym samym podwojoną ilość dobra. Obecnie w Szafie Dobra na ul. Śniadeckich 3 pracujemy z wolontariuszami w poniedziałki i wtorki, natomiast w Szafie Dobra przy os. Górali 8 od środy do piątku.

Apteka socjalna i magazyn na Daszyńskiego 16

Przez kilka miesięcy prowadziliśmy też aptekę socjalną w naszym biurze na Daszyńskiego 22. W jej funkcjonowaniu pomagali nam w ramach wolontariatu krakowscy farmaceuci, którzy profesjonalnie dobierali podstawowe leki bez recepty osobom w potrzebie. Po zamknięciu apteki podstawowe leki można otrzymać w magazynie na al. Daszyńskiego 16, który jest kolejnym punktem pomocowym fundacji działającym niemal od początku wojny w Ukrainie. Jest to magazyn z żywnością i środkami higienicznymi, podstawowymi lekami i rzeczami do spania znajdujący się na al. Daszyńskiego 16. To tu początkowo gromadziliśmy większość darów spływających do nas od rzeszy ludzi dobrej woli. Obecnie to miejsce funkcjonuje podobnie do tzw. sklepu socjalnego. Osoby potrzebujące, które uciekły przed wojną w Ukrainie mogą do nas przychodzić raz w miesiącu po najpotrzebniejsze produkty.

Meble, półki i wyposażenie tego punktu zorganizowali i zamontowali nasi wolontariusze i partnerzy, którzy przyjechali m.in z Internationaler Bund z Niemiec. Pracownicy IB w ramach pracy wolontariackiej i 1 lub 2 tygodniowych dyżurów przyjeżdżali do Krakowa i pomagali nam w tym punkcie oraz w innych miejscach, gdzie było najpilniejsze zapotrzebowanie.

Statystyki:

Od 24 lutego do końca 2022 roku wsparliśmy w naszych punktach ponad 150 000 beneficjentów.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie:

Obsłużył ponad 18 000 osób, udzielając porad dotyczących dnia codziennego, prawnych i psychologicznych.

Poniżej dane dotyczące osób obsłużonych w naszych magazynach:

Szafa Dobra Al. Pokoju 44:

  • 80697 wizyt  beneficjentów,
  • 628161 wydanych sztuk odzieży, bielizny i obuwia

Szafa Dobra os. Górali 8:

  • 3685 wizyt beneficjentów
  • 14593 wydane rzeczy

Filia Szafy Dobra ul. Śniadeckich 3:

  • 2179 wizyt beneficjentów
  • 13811 wydanych sztuk bielizny i obuwia

Magazyn na al. Daszyńskiego 16:

  • 48726 wizyt beneficjentów
  • 572263 wydanych rzeczy
  • 2056 pakietów higienicznych (przykładowy skład pakietu: mały proszek do prania 250g, szampon, żel pod prysznic,  pasta do zębów i szczoteczka, kostka mydła (dodatkowo:  dezodorant męski lub damski, podpaski, maszynka jednorazowa do golenia i pianka) – wszystko po 1 sztuce)
  • 2042 pakiety żywnościowe (przykładowy skład pakietu: Kasza, makaron, ryż, cukier, sól, kawa, herbata, konserwa, ryba w puszce, sos do makaronu, czekolada – po 1 sztuce/paczce/słoiku).

Ponadto w całym tym okresie przygotowywaliśmy transporty z darami do Ukrainy, w tym udało nam się przekazać około 120 palet z ubraniami zimowymi, które wcześniej wypraliśmy i posegregowaliśmy.

Od lutego zorganizowaliśmy także wiele kursów języka polskiego, angielskiego i aktywności integracyjnych dla Uchodźców z Ukrainy. W ubiegłym roku z aktywności integracyjnych skorzystało ponad 11 000 dzieci.