[PL] [ENG] [UA]

Pochód kolędników w Nowej Hucie: najlepsze życzenia dla dobrych ludzi!

W dniu 10 stycznia miłośnicy tradycji i kultury ukraińskiej zebrali się w Nowej Hucie, aby wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu – pochodzie kolędników zatytułowanym „Dobrym ludziom winszujemy!”. To świąteczne spotkanie obfitowało w śpiew, muzykę i integrację.

Pochód, zorganizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska i Ośrodek Kultury Norwida, stał się miejscem spotkania miłośników różnych kultur, zwłaszcza ukraińskiej. Uczestnicy, śpiewając ukraińskie kolędy, tworzyli barwny korowód, przechodząc ulicami Nowej Huty. Pochód, który rozpoczął się kilka minut po 17, miał na celu przybliżenie mieszkańcom Nowej Huty tradycji związanych ze świętami w kulturze ukraińskiej oraz podziękowanie im za otwarte serca, chęć do niesienia pomocy i wyjątkową gościnność w swoim mieście sąsiadom z Ukrainy. W trakcie korowodu kolędniczego uczestnicy mieli okazję cieszyć się pięknymi ukraińskimi kolędami i pieśniami, które od wieków towarzyszą ludziom w okresie Bożego Narodzenia oraz nowego roku.

Wielokulturowość tego pochodu była niezaprzeczalna. Nie tylko nowoprzybyli mieszkańcy z Ukrainy brali w nim udział, ale również wieloletni Nowohucianie, którzy dołączali nawet w trakcie pochodu!
Ukraińskie kolędy brzmiały wśród ulic Nowej Huty, przynosząc wspomnienia z dalekich stron, a jednocześnie zwiastując szczęście i radość dla mieszkańców! 

Dzięki wspaniałemu zaangażowaniu ukraińskich twórców pochód zyskał przepiękną oprawę!

Dariia Alyoshkina, ukraińska artystka odpowiedzialna za oprawę artystyczną, podkreślała, jak istotne jest tworzenie mostów kulturowych pomiędzy społecznościami. Jej praca nad wielkoformatowymi wycinkami to doskonały przykład, jak sztuka może przekraczać granice narodowe, łącząc ludzi z różnych zakątków świata. Dariia w poprzedzających wydarzenie tygodniach przygotowała warsztaty, podczas których zostały stworzone piękne tradycyjne maski!

Gordiy Starukh, utalentowany muzyk, kompozytor i wokalista pochodzący ze Lwowa, pełnił rolę głównego prowadzącego wydarzenia. Jego pasja do kultury tradycyjnej sprawiła, że stał się znaczącą postacią na krakowskiej scenie muzycznej. tradycyjne instrumenty, przepiękny głos i przygotowanie grupy podczas wcześniejszych warsztatów sprawiły, że było głośno, radośnie i pięknie!

Musi być głośno i wesoło, w końcu głównym celem jest życzenie dobra, urodzaju i pomyślności na kolejny rok!

To wydarzenie było zwieńczeniem cyklu, w ramach którego odbyły się liczne aktywności mające na celu przybliżenie rytuałów związanych ze świętami w kulturze ukraińskiej. W ramach cyklu odbyły się wykłady, warsztaty śpiewu oraz zajęcia z tworzenia dekoracji i masek kolędniczych.

Koordynatorka Centrum Edukacji i Wsparcia, Fundacji Internationler Bund Polska, Joanna Kołek-Zych mówi:

Zwyczaj kolędowania w kulturze ukraińskiej jest niezwykle barwny i posiada w sobie mnóstwo odwołań do tradycji pogańskich. W przeszłości kolędnicy byli ucieleśnieniem duchów przodków. Wtedy świętowano narodziny Słońca. Później archaiczna kultura połączyła się z chrześcijańską — pogańska kolęda stała się bardziej chrześcijańska, narodziny Słońca i Jezusa się połączyły. Przygotowania do takiego pochodu zaczynają się dużo wcześniej, niż sam okres świąteczny. Tworzenie kostiumów i masek ocenilibyśmy dzisiaj również jako bardzo ekologiczne, ponieważ opierają się na recyclingowych i naturalnych materiałach. To cały piękny proces wspólnego spędzania czasu. 

W takim pochodzie kolędniczym (ukr.koliaduvaniu) musi być głośno i wesoło, w końcu głównym celem jest życzenie dobra, urodzaju i pomyślności na kolejny rok! W pochodzie biorą udział osoby i atrybuty, których nie może zabraknąć, czyli osoba z gwiazdą i sama gwiazda – wykonana ręcznie, którą co roku trzeba zmieniać dodając/zmieniając kolejny element. Zawsze muszą być obecni  muzykanci – końcu ma być głośno i radośnie! Nie może zabraknąć postaci Dida (Dziada-Ducha), Vasyla, Małanki, kozy, czortów i innych – zarówno złych i dobrych mocy. (Postaci występujące w pochodzie mogą różnić się w zależności od regionu np. w Karpatach musi być niedźwiedź.) Podobnie jest z kostiumami i maskami – w różnych regionach wyglądają one nieco inaczej. 

Dobrzy ludzie, winszujemy!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w pochodzie, tworząc razem wyjątkową atmosferę świąteczną. Wasza obecność sprawiła, że to wydarzenie stało się niezapomniane. Mamy nadzieję, że „Dobrym ludziom winszujemy!” to tylko początek naszej wspólnej, wieloletniej tradycji. Dziękujemy również Ośrodkowi Kultury Norwida, który zgodził się współtworzyć z nami to wydarzenie! Zapraszamy serdecznie do udziału w przyszłych wydarzeniach, które mam nadzieję, będą kontynuacją i rozwojem tej pięknej inicjatywy.

 

______________________

Fundacja Internationaler Bund Polska prowadzi Centrum Edukacji i Wsparcia dzięki finansowaniu firmy Shell Polska i współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.
The Centre for Education and Support is operated by The Internationaler Bund Polska Foundation thanks to funding from Shell Poland and collaboration with the City of Krakow.
Фонд Internationaler Bund Polska керує Центром освіти та підтримки завдяки фінансуванню Shell Polska та співпраці з мерією Кракова