„Nazwa miasto schronienie odzwierciedla, to co w Krakowie działo się od 12 miesięcy. I wciąż się dzieje, bo do Krakowa w dalszym ciągu przyjeżdżają osoby, które tego schronienia potrzebują. Pierwszą potrzebą było upewnienie przybywających osób, że są tu legalnie i przez pierwsze miesiące, to było główne pytanie w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców, który działa przy Centrum Wielokulturowym. To schronienie ma więc dla mnie też wymiar słowny – zapewnienie osoby „możesz tu zostać” i to symboliczne, ale bardzo ważne potrzymanie osoby za rękę” – stwierdziła w czasie ostatniego spotkania Maria Wojtacha, prezeska Internationaler Bund Polska , które jest operatorem Centrum Wielokulturowe w Krakowie , które tylko w 2022 r. udzieliło wsparcia ponad 220 tys. osób.

Fragment tesktu pochodzi z profilu Pałac Krzysztofory / Muzeum Krakowa.

Dziękujemy za zaproszenie na debatę.

#DNAKrakowa – to cykl spotkań skupionych na różnorodności miasta.
Kolejne spotkanie odbyło się 16 marca o godz. 17:30 w Pałacu Krzysztofory (Sala Miedziana): DNA Krakowa: Kraków miasto – schronienie.
W czasie spotkania paneliści rozmawiali wspólnie o potencjale Krakowa jako miasta schronienia i o tym jak jeszcze można go rozwinąć.
Wśród rozmówców były: Dominika Kasprowicz – Instytut Kultury Willa Decjusza, Elżbieta Foltyniak – Dział Literacki, Miasto Literatury UNESCO, Maria Wojtacha – Internationaler Bund Polska, Danuta Czechmanowska – Wydział Polityki Społecznej UMK, Nadiia Moroz-Olshanska – Fundacja Widowisk Masowych, Zuzanna Tamas – SalamLab.