Centrum Wielokulturowe działa w Krakowie od 3 lat i po raz kolejny zostanie poprowadzone przez naszą Fundację Internationaler Bund Polska.  Dzięki finansowaniu oraz we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa powstała przestrzeń przyjazna Polakom i mieszkającym w naszym mieście obcokrajowcom. Zarówno tym, którzy szukają pomocy (Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie), ale i tym zainteresowanym integracją czy poznawaniem polskiej kultury (Centrum Wielokulturowe). Wszystko to pod nowym adresem: ul. Zabłocie 20, budynek A, piętro I.

Oficjalne otwarcie nowej lokalizacji odbyło się 1 marca 2024 roku. Obecni byli partnerzy realizujący projekt, przedstawiciele konsulatów, sponsorów i urzędnicy miejscy.

Partnerami Centrum na lata 2024-2025 są: Klub Ukraiński w Krakowie – Fundacja Zustricz, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Instytut Kultury Willa Decjusza, Kraków Expats Directory, Jagiellońskie Centrum Studiów Migracyjnych i CASPAR – Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych, działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

W ramach projektu Centrum Wielokulturowe, Fundacja IB Polska wraz z partnerami prowadzi różnorodne działania skierowane do wszystkich mieszkańców Krakowa, m.in. spacery po Krakowie w różnych językach, konwersacje językowe, warsztaty kulinarne i śniadania wielokulturowe, konferencje, spotkania, koncerty, a także wspiera organizacje, grupy nieformalne oraz inicjatywy oddolne, w realizacji wielokulturowych wydarzeń.

Po oficjalnym otwarciu piękny koncert zagrali dla nas Wassim Ibrahim i Thomas Sanchez. Obaj muzycy mieszkają od lat w Krakowie. Podczas Dnia Otwartego zaprosiliśmy m.in: warsztaty z tworzenia CV i przygotowania się do rozmowy rekrutacyjnej w języku angielskim, azjatyckie robótki ręczne, warsztaty z robienia Lalek Motanek, zajęcia z jogi i warsztaty piñaty.

W czasie wydarzenia zaprezentowany został również najnowszy raport demograficzny OWiM pt. „Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Krakowie w 2023 roku” – który omówili prof. UEK dr hab. Konrad Pędziwiatr i prof. UJ dr hab. Jan Brzozowski.

W Centrum Wielokulturowym działa również Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie. W Punkcie każdy obcokrajowiec może uzyskać informacje dotyczące kwestii związanych z życiem i pracą w Polsce. Może skorzystać także z porad prawnych, wsparcia psychologicznego, wsparcia zawodowego, czy pomocy w dopełnieniu procedur związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców informuje i na bieżąco monitoruje sytuację obcokrajowców w Krakowie i w Polsce.

W trakcie Dnia Otwartego w Punkcie Informacyjnym trwały bezpłatne konsultacje urzędników i przedstawicieli wielu organizacji. To wyjątkowe wydarzenie w skali Krakowa, a nawet w skali kraju. W jednym miejscu, w jednym czasie odbyły się dyżury ekspertów z instytucji takich jak: Państwowa Inspekcja Pracy, Grodzki Urząd Pracy, Wydział Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie (MOPS), Punkt Obsługi Przedsiębiorcy UMK, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), Polski Czerwony Krzyż (PCK), Stowarzyszenie Mudita a także dyżury prawnicze z prawnikami Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć (CPPHN). Osoby szukające informacji mogły znaleźć tu pomoc i wsparcie i z pomocą tłumaczy (na język polski, angielski, ukraiński czy rosyjski) uzyskać ważne informacje dotyczące funkcjonowania w Polsce i Krakowie. W sumie na samych konsultacjach odwiedziło nas 221 osób!

Piękna przestrzeń powstała dzięki współpracy

Od połowy stycznia Centrum ma swoją siedzibę w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie Space. Wyposażeniem przestrzeni Centrum Wielokulturowego zajęli się partnerzy Fundacji IB Polska. Pracownicy IKEA Kraków w ramach wolontariatu zaprojektowali i zmontowali kuchnię wraz z jadalnią, w której odbywać będą się śniadania wielokulturowe czy warsztaty kulinarne. IKEA urządziła też kącik dziecięcy i przekazała meble do Punktu Informacji dla Obcokrajowców.

Wyposażenie biur pracowników, wsparcie w dostosowaniu przestrzeni – to bardzo ważne aspekty, na które nie zawsze znajdują się finanse – zwłaszcza w NGO. Na szczęście z pomocą przyszła kolejna firma, która wspiera wielokulturowość w Krakowie. Shell Polska przekazała biurka, fotele i szafki do nowej lokalizacji. 

Rośliny i książki, które znajdują się w małej biblioteczce, przynieśli goście i przyjaciele Centrum.
To przestrzeń, którą tworzą mieszkańcy Krakowa, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas w nowej lokalizacji!