Jest nam bardzo miło, że nasza fundacja Internationaler Bund Polska została wybrana przez IKEA Kraków, aby we współpracy z Salam Lab,  wspierać osoby z innych krajów, które w marcu rozpoczęły tam płatny staż!

Od marca do sierpnia 2023 roku 10 osób przyjezdnych do Krakowa z Ukrainy i Sierra Leone korzysta z możliwości podjęcia pracy na terenie sklepu!

 

Wszyscy razem współpracujemy, by pomóc osobom z innych krajów zaaklimatyzować się w Krakowie. Chcemy, żeby miasto stało się dla nich przyjazną przestrzenią do rozpoczęcia życia w Polsce i podejmowania codziennych aktywności. Jako Fundacja Internationaler Bund Polska od wielu lat jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz wspierania wielokulturowości i różnorodności w Krakowie! Ostatnie dwa lata z uwagi na sytuację związaną z eskalacją konfliktu w Ukrainie były dla nas szczególną lekcją organizacji i koordynowania niezbędnej pomocy. Dlatego i tym razem wychodzimy naprzeciw potrzebom osób, które niedawno przyjechały do Krakowa.

 

W ramach naszych działań w tym projekcie rozpoczęliśmy prowadzenie, dla stażystów i stażystek IKEA Kraków, intensywne kursy języka polskiego. Kursanci i kursantki spotykają się z lektorem trzy razy w tygodniu i uczą się języka polskiego. Po 3 miesiącach projektu możemy powiedzieć jedno – progres jaki zrobili przeszedł oczekiwania lektora i samych kursantów!

Doświadczenie nauczyło nas, że wspieranie nowo przybyłych osób zza granicy w Krakowie to nie tylko pomoc w nauce języka i odnalezieniu się na rynku pracy, ale również cała siatka działań przekładających się na zwiększenie komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego dzięki prowadzonemu przez naszą Fundację Punktowi Informacyjnemu dla Obcokrajowców, stażyści i stażystki z zagranicy mają możliwość skorzystania z bezpłatnego wsparcia psychologicznego, pomocy prawnej oraz konsultacji, które odbywają się w Punkcie, znajdującym się w Galerii Kazimierz, przy ulicy Podgórskiej 34 (wejście od ul. Rzeźniczej). Ponadto, każdy ma możliwość uczestniczenia w  warsztatach kulturowych i warsztatach podnoszących kompetencje na rynku pracy!

 

Przez pół roku stażyści szkolą się w na różnych stanowiskach: w dziale kas, obsługi klienta, odzyskiwania towaru i kontroli jakości, sprzedaży, logistyki oraz IKEA Food. Firma IKEA dostosowała swoją ofertę stażową do potrzeb i poziomu znajomości języka przez daną osobę (średniozaawansowany lub komunikatywny). Mając na uwadze różnorodne potrzeby stażystów, IKEA, podchodzi kompleksowo do działania!

Projekt stażowy realizowany jest przez IKEA Retail Sp. z o.o. i Fundację Ocalenie wraz z partnerami w kilku miastach w Polsce (Krakowie, Łodzi, Warszawie, Gdańsku). W Krakowie fundacja Internationaler Bund Polska organizuje projekt staży we współpracy ze Stowarzyszeniem Salam Lab.