„Dlatego jesteśmy” czyli kilka słów o Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców w Krakowie!

Już ponad dwa lata to miejsce i jego pracownicy służą pomocą osobom z zagranicy w zaaklimatyzowaniu i odnalezieniu się w mieście. Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie (PIO) to przyjazne wszystkim cudzoziemcom miejsce, które w zeszłym roku odwiedziło ponad 14 tysięcy beneficjentów. W ramach bezpłatnych konsultacji pracownicy Punktu spędzili 15 tys godzin na rozmowach, udzielaniu wsparcia i pomocy w sprawach życia codziennego!

Zdjęcie pokazuj konsultantkę PIO przy pracy

Zdjęcie pokazuj konsultantkę PIO przy pracy

Kto może skorzystać z pomocy?

Z pomocy konsultantów Punktu skorzystać może każdy obcokrajowiec, który przebywa w Krakowie. Nie ma znaczenia czy mieszka tu na stałe, czy przyjechał do pracy lub na wakacje i jest w mieście na chwilę. Każdy cudzoziemiec, który ma pytanie lub problem może do przyjść, napisać lub zadzwonić i uzyskać wszystkie niezbędne informacje i pomoc.

Ludmiła Dymitrow, Koordynatorka Punktu, zachęca, żeby nie wahali się też zaglądać mieszkający w Krakowie Polacy i osoby przebywające tu od lat:

“Poza obcokrajowcami Punkt jest też oczywiście dostępny dla wszystkich, również dla Polaków. W przypadku kiedy mamy wielokulturowe małżeństwa, związki partnerskie, ktoś chce o coś dopytać w imieniu znajomego czy zorientować się w kwestii pracy, zapraszamy. Dzwonią też do nas opiekunowie z krakowskich uniwersytetów, aby uzyskać potrzebne informacje. Jak najbardziej zapraszamy wszystkich”.

Przez długi czas z uwagi na eskalację wojny w Ukrainie w Punkcie pojawiały się głównie osoby z tego kraju. Obecnie przychodzi też sporo osób z Indii oraz obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Kącik dziecięcy w PIO

Kącik dziecięcy w PIO

Przede wszystkim legalizacja pobytu

Punkt koncentruje się na konsultowaniu w sprawach codziennego życia i pobytu w Krakowie. O to pada najwięcej pytań. Legalizacja pobytu to jednak zawsze najpilniejsza do załatwienia dla cudzoziemców sprawa. Udzielając wszelkich informacji w tej materii konsultanci PIO opierają się tylko i wyłącznie na sprawdzonych źródłach, przede wszystkim państwowych. Korzystają z portali rządowych (gov.pl) i samorządowych oraz informacji udostępnianych przez straż graniczną. PIO ma również swoich prawników, którzy na bieżąco informują konsultantów o wszystkich nowelizacjach. Punkt nawiązał stałą współpracę z Wydziałem Spraw Cudzoziemców, który organizuje cykliczne szkolenia dla konsultantów placówki i na bieżąco wyjaśnia kwestie, które ulegają zmianom w danej chwili. Pracownicy i Koordynatorzy zawsze trzymają rękę na pulsie, żeby mieć jak najbardziej aktualne informacje i móc jak najlepiej pomagać!

Duże liczby, duże potrzeby 

Gdy podstawowe sprawy związane z legalizacją pobytu w Krakowie są załatwione najczęściej pojawiają się pytania o sytuację na krakowskim rynku pracy. Chodzi głownie o pomoc w szukaniu zatrudnienia i udzielaniu informacji z zakresu prawa pracy, na przykład o tym, jak powinna wyglądać umowa. W kwestii wszystkich porad prawnych nieocenieni są współpracujący z Punktem prawnicy z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć. Udzielają też wielu informacji odnośnie statusu i przysługującym osobom z zagranicy prawach. W 2022 roku z pomocy prawnej w PIO skorzystało 1794 osoby. Na miejscu oferowana jest również pomoc osobom, które doświadczyły przemocy lub dyskryminacji. W Punkcie udzielane jest wsparcie psychologiczne, zapewniane przez dyżurujących psychologów. Z takiej formy pomocy oraz z porad pozostałych (kwestie dotyczące ZUS, NFZ itp.) skorzystało 1038 osób. 

Konsultacje w Punkcie Informacyjny

Konsultacje w Punkcie Informacyjny

W 2022 roku w PIO było 14807 beneficjentów z różnych krajów, którzy skorzystali z ponad 15000 godzin konsultacji! Od początku 2023 roku pojawiło się 3318 beneficjentów! 

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie jest otwarty dla wszystkich od poniedziałku do piątku od godziny 9 do 19 oraz w każdy ostatni weekend (sobota i niedziela) miesiąca od godziny 9 do 14 i znajduje się przy ul. Pogórskiej 34 (przy Galerii Kazimierz, wejście od ul. Rzeźniczej).

Projekt Centrum Wielokulturowe, w ramach którego działa Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Kraków. Głównymi operatorami są Fundacja Internationaler Bund Polska oraz Fundacja Zustricz. Partnerami współprowadzącymi działania Centrum są organizacje: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Instytut Kultury Willa Decjusza, Krakow Expats Directory, Salam lab, UAinKrakow, Fundacja Widowisk Masowych.