Intergenerational Network

22 lipca 2019
PL
ENG
UA

Intergenerational Network

Projekt Intergenerational Network został zrealizowany przy wsparciu finansowych Komisji Europejskiej, w ramach programu „Młodzież w Działaniu” „Intergenerational Network” (PL-21-107-2012-R2) to kolejny projekt Wolontariatu Europejskiego zrealizowany przez Internationaler Bund Polska przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Głównym celem projektu była ukazanie stereotypów obecnych w relacjach pomiędzy młodzieżą a ludźmi starszymi oraz próba przezwyciężenia „konfliktu pokoleń”. W ciągu 18 miesięcy trwania projektu gościliśmy w Krakowie czterech wolontariuszy: Andrasa i Daniela z Węgier, Joela z Francji oraz Maxa z Niemiec. Ich działania miały pokazać, że młodzi ludzie chętnie angażują się w organizację inicjatyw skierowanych do starszych, również niepełnosprawnych.

Praca w Stowarzyszeniu Siemacha

Daniel oraz Max pracowali w stowarzyszeniu Siemacha, prowadzącym świetlice środowiskowe dla młodzieży w trudnej sytuacji rodzinnej. Początkowo, asystowali przy prowadzeniu zajęć, jednak w ciągu kolejnych miesięcy ich pobytu w Polsce rozwijali się coraz bardziej podejmując nowe wyzwania.  Prowadzili warsztaty i zajęcia dla młodzieży. Zorganizowali Dni Niemieckie oraz Węgierskie, uczyli angielskiego i niemieckiego (Max) oraz pomagali chętnym w odrabianiu prac domowych. Co więcej, Daniel, w współpracy z węgierskimi partnerami zorganizował dla dzieci wycieczkę do Węgier. Nie można pominąć także roli koordynatorów ze stowarzyszenia Siemacha. Pomogli wolontariuszom zaaklimatyzować się w nowym miejscu i z uśmiechem na twarzy wejść w nowe środowisko pracy. Max, zainteresowany zdobywaniem doświadczeń również w innych placówkach, zdecydował się kontynuować swoją przygodę z Wolontariatem Europejskim w Zespole Szkół Specjalnych nr 11, gdzie pracowali Andras i Joel. Szkoła składa się ze szkoły podstawowej i gimnazjum szkół średnich w ramach którego uczniowie z różnym poziomem niepełnosprawności intelektualnej. Mają zajęcia, które pomagają w codziennym życiu oraz adaptacji. Zadaniami wolontariuszy było przede wszystkim wspomaganie prowadzących zajęcia (rysunek, śpiew, praca z komputerem, gry ruchowe, szkolenia ubierania się, szycie, gra na instrumentach muzycznych, ogrodnictwo, gotowanie, prace artystyczne i warsztaty ceramiczne). Chłopcy nieśli również indywidualną pomoc uczniom podczas zajęć, a dodatkowo, pomagali przy karmieniu niepełnosprawnych. Ponadto, uczestniczyli w szkoleniach w placówce, związanych z przydzielonymi im zadaniami. Aktywnie angażowali się także w wycieczki, czy koncerty charytatywne organizowane przez placówkę.

Międzypokoleniowe spotkanie wolontariuszy z seniorami

Projekt zwieńczyliśmy spotkaniem z seniorami w Ośrodku Wsparacia dla Osób Starszych Caritas. W czasie spotkania prezentowaliśmy odmienne kultury europejskich państw, wykorzystując różne sposoby komunikacji. Zaczynając od nauki podstawowych węgierskich słów, a kończąc na wspólnym śpiewaniu piosenek po polsku (co było wyzwaniem dla naszych wolontariuszy), czy też po niemiecku (seniorzy poradzili sobie świetnie). Sposobem na przełamanie bariery językowej była komunikacja w sposób niewerbalny. Idealnym podsumowaniem spotkania z seniorami, jak i całego projektu „Intergenerational Network” jest przysłowie zacytowane przez Maxa – „Życie zaczyna się gdy kończysz 66 lat”. Energia, którą emanują seniorzy i ich otwartość na nowe doświadczenia zdecydowanie świadczą o tym, że nie tylko młodych ludzi można nazwać Obywatelami Europy. Także osoby starsze zasługują pełnoprawnie na to miano.

Wspierają nas

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Apteka internetowa - AptekaKocmyrzowska.pl/ z najlepszymi cenami bez recepty Kupić Kamagra 100 mg oryginał bez recepty z apteki