Włoskie warsztaty – połączyliśmy się pokoleniowo, międzynarodowo i w dobrej współpracy

W ramach naszych współprac podczas Miesiąca Kobiet, odbywały się niezwykłe warsztaty, które nie tylko przyniosły radość, ale także promowały integrację między różnymi grupami społecznymi. A do tego? Udało nam się połączyć z wieloma wspaniałymi osobami, czego najlepszym dowodem było to wydarzenie!

W świecie, gdzie różnorodność kulturowa staje się normą, ważne jest, aby świętować wielokulturowość oraz tworzyć przestrzenie, w których mogą one kwitnąć. Centrum Wielokulturowe, którego operatorem jesteśmy, to wspaniałe miejsce, gdzie możemy rozwijać skrzydła i wspólnie spędzać czas. Od dawna wiadomo, że nic nie łączy tak dobrze, jak wspólny posiłek!

Inicjatywa włoskich warsztatów, zorganizowana we współpracy z Grand Parade, przyciągnęła uwagę mieszkańców i sympatyków Centrum Wielokulturowego. Uczestnicy, w tym seniorki, pracownicy z Grand Parade oraz dzieci i młodzież z Ukrainy, spotkali się, aby wspólnie odkrywać tajemnice włoskiej kultury i kuchni! Włochy, znane z bogatego dziedzictwa, stały się łącznikiem dla naszych działań i w ten sposób przy wspólnym gotowaniu, po raz kolejny, spotkaliśmy się w naszym tyglu wielokulturowym! Uczestnicy zgłębili tajniki przygotowywania tradycyjnych włoskich potraw, jak również zapoznali się z elementami kultury i sztuki Włoch. A co gotowaliśmy? Arancini!

Co sprawiło, że te warsztaty były wyjątkowe

To nie tylko wyjątkowe połączenie różnych grup społecznych, ale także atmosfera wzajemnego szacunku i zrozumienia. Wspólna praca nad przygotowywaniem potraw oraz dzielenie się historiami i doświadczeniami stały się punktem zbiegu dla uczestników, niezależnie od ich wieku, pochodzenia czy statusu społecznego. Wiecie, co było najlepsze? Pokonaliśmy bariery językowe, odkrywaliśmy kulturę słonecznych Włoch i poznawaliśmy się nawzajem przy wspólnym posiłku!

Mamy szczęście do wspaniałych ludzi

Współpraca z Grade Parade okazała się kluczowa dla powodzenia tego wydarzenia. Ta organizacja, zaangażowana w promowanie integracji społecznej i wzmacnianie więzi między różnymi grupami społecznymi, udowodniła, że poprzez wspólną pracę można osiągnąć wiele. Zapewnili nam produkty, pomogli w organizacji i współorganizowali całość wydarzenia. Super było spędzić z Wami i naszymi beneficjentami ten wieczór! Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz, ani nie dwa się zobaczymy, bo współpracuje się nam genialnie! Warsztaty poprowadziła Elisa, która opowiadała o swoim kraju, przekazała nam swój rodzinny przepis i pokazała jak robić najlepsze Arancini!

Ta owocna współpraca pokazuje, że poprzez szacunek, otwartość i gotowość do nauki możemy budować lepsze społeczeństwo, w którym różnorodność jest prawdziwym skarbem. A wspólna kuchnia i gotowanie łączy ludzi, co chyba widać na poniższych zdjęciach.

Dobra przestrzeń i jeszcze więcej wydarzeń wielokulturowych

Od tego roku Centrum Wielokulturowe, ma wspaniałą siedzibę w Klastrze Innowacji Społecznych i Gospodarczych (ul. Zabłocie 20)! Piękna ogromna przestrzeń od Urzędu Miasta Krakowa, którą pomogli wyposażyć nam niesamowici ludzie z firmy Shell oraz Ikea Kraków. Od stycznia jest tu pełno wydarzeń wielokulturowych i włączających – jesteśmy dumni, że mamy okazję ją współtworzyć. Jego otwarta i przyjazna atmosfera stworzyła idealne warunki do nawiązywania nowych znajomości i wspólnego eksplorowania różnorodności kulturowej.
Sprawdźcie harmonogram najbliższych wydarzeń i śledźcie nas na Facebooku, żeby być na bieżąco!