Specjalnie dla Was przedstawiamy zdjęcia i krótkie podsumowanie z projektu Kraków Wspólnie.  Przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF oraz wszyscy nasi partnerzy projektu,  spotkali się z nami w poniedziałek 26 czerwca w Kamienicy Szarej na Rynku Głównym, aby podsumować współpracę.

Bez zaangażowania tych instytucji i ogromu pracy nie udałoby się pomóc tak wielu osobom! – podkreśla Maria Wojtacha, dyrektor Fundacji IB Polska.

Kursy języka polskiego, dodatkowe miejsca w przedszkolach, ale także doposażenie krakowskich placówek oświatowych czy zajęcia integracyjne dla wszystkich chętnych. Ponad 105 tys. dzieci i młodzieży skorzystało w ciągu roku z oferowanych przez nas aktywności w ramach Kraków Wspólnie.

Działania w naszym projekcie realizowało ponad 300  szkół, przedszkoli, domów kultury, klubów sportowych i organizacji pozarządowych. 

 #wspólnie osiągnęliśmy sukces i chcemy o tym głośno mówić! 

W krakowskich szkołach uczy się nadal około 8 tys. uchodźców, ale trudno oszacować ile osób kontynuuje naukę zdalną w Ukrainie. – Jedna trzecia uczestników naszej zajęć nie chodzi do polskich szkół – mówi Anastazija Czerniawska z Centrum Edukacyjnego SWP, które prowadziło kursy polskiego. – Wiele z nich prawie nie wychodziło z domów, a udział w zajęciach umożliwił kontakt z polskością, a także nawiązania relacje koleżeńskie z rówieśnikami.

W większości zajęć bezpłatnie mogły uczestniczyć wszystkie dzieci i młodzieży niezależnie od ich narodowości i tego, od jak dawna mieszkają w Krakowie. – Głównym celem było ułatwienie młodym uchodźcom odnalezienia się w naszym mieście, a przecież nie można się integrować osobno – mówi Maria Wojtacha.

Zakończenie projektu „Kraków Wspólnie” nie oznacza końca działań integracyjnych na rzecz osób z Ukrainy! Będziemy pomagać dalej, a dzisiaj świętujemy to, co zrobiliśmy do tej pory! 

Podsumowanie liczbowe:

361 darmowych miejsc w przedszkolach,

1380 uczniów i uczennic na kursach języka polskiego,

113 nauczycieli i nauczycielek na kursach języka polskiego,

107 nauczycieli i nauczycielek na kursach języka ukraińskiego,

19 536 uczestników i uczestniczek zajęć integracyjnych,

7364 sztuk sprzętu komputerowego dla uczniów!

Wspólnie pomogliśmy 105 468 osobom!

 

_____________________________________
Projekt Kraków Wspólnie jest organizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska przy współpracy z Wydziałem Edukacji UMK, finansowany przez  Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).