Specjalnie dla Was przedstawiamy zdjęcia i krótkie podsumowanie z projektu Kraków Wspólnie. Przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF oraz wszyscy nasi partnerzy projektu, spotkali się z nami w poniedziałek 26 czerwca w Kamienicy Szarej na Rynku Głównym, aby podsumować współpracę.
– Bez zaangażowania tych instytucji i ogromu pracy nie udałoby się pomóc tak wielu osobom! – podkreśla Maria Wojtacha, dyrektor Fundacji IB Polska.
Kursy języka polskiego, dodatkowe miejsca w przedszkolach, ale także doposażenie krakowskich placówek oświatowych czy zajęcia integracyjne dla wszystkich chętnych. Ponad 105 tys. dzieci i młodzieży skorzystało w ciągu roku z oferowanych przez nas aktywności w ramach Kraków Wspólnie.
Działania w naszym projekcie realizowało ponad 300 szkół, przedszkoli, domów kultury, klubów sportowych i organizacji pozarządowych.
#wspólnie osiągnęliśmy sukces i chcemy o tym głośno mówić!
W krakowskich szkołach uczy się nadal około 8 tys. uchodźców, ale trudno oszacować ile osób kontynuuje naukę zdalną w Ukrainie. – Jedna trzecia uczestników naszej zajęć nie chodzi do polskich szkół – mówi Anastazija Czerniawska z Centrum Edukacyjnego SWP, które prowadziło kursy polskiego. – Wiele z nich prawie nie wychodziło z domów, a udział w zajęciach umożliwił kontakt z polskością, a także nawiązania relacje koleżeńskie z rówieśnikami.
W większości zajęć bezpłatnie mogły uczestniczyć wszystkie dzieci i młodzieży niezależnie od ich narodowości i tego, od jak dawna mieszkają w Krakowie. – Głównym celem było ułatwienie młodym uchodźcom odnalezienia się w naszym mieście, a przecież nie można się integrować osobno – mówi Maria Wojtacha.
Zakończenie projektu „Kraków Wspólnie” nie oznacza końca działań integracyjnych na rzecz osób z Ukrainy! Będziemy pomagać dalej, a dzisiaj świętujemy to, co zrobiliśmy do tej pory!
Podsumowanie liczbowe:
361 darmowych miejsc w przedszkolach,
1380 uczniów i uczennic na kursach języka polskiego,
113 nauczycieli i nauczycielek na kursach języka polskiego,
107 nauczycieli i nauczycielek na kursach języka ukraińskiego,
19 536 uczestników i uczestniczek zajęć integracyjnych,
7364 sztuk sprzętu komputerowego dla uczniów!
Wspólnie pomogliśmy 105 468 osobom!
_____________________________________
Projekt Kraków Wspólnie jest organizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska przy współpracy z Wydziałem Edukacji UMK, finansowany przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).