Project Description
Między 1 a 10 września odbyła się wymiana młodzieżowa w uroczej rumuńskiej wiosce Milcoveni. Wzięli w niej udział przedstawiciele siedmiu europejskich krajów. Znalazła się wśród nich grupa z Polski, której patronowała Internationaler Bund Polska. Działania uczestników dotyczyły w głównej mierze zdobywania umiejętności istotnych na rynku pracy. Spokojna, nieformalna atmosfera sprzyjała kreatywnym pomysłom i nawiązywaniu międzykulturowych znajomości.
Na zaproszenie organizatorów do kampusu przybyli przedstawiciele trzech różnych zawodów: kucharka, nauczycielka i dentysta. Dzięki przeprowadzonym przez nich warsztatom, uczestnicy projektu mieli możliwość poznania tajników ich profesji ? nauczyli się przygotowywać tradycyjną rumuńską potrawę: sarmale, mieli okazję sprawdzić się w roli nauczycieli języka angielskiego dla miejscowych dzieci oraz wytworzyć odlew jamy ustnej potrzebny do wykonania protezy stomatologicznej.
Zanim jednak dostanie się wymarzoną posadę, należy stworzyć interesujące dla potencjalnego pracodawcy CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Z tego powodu tematem jednych z zajęć było omówienie tego, co powinno znaleźć się w dobrym, przykuwającym uwagę CV. Ponadto przeprowadzona została przykładowa rozmowa o pracę, która zakończyła się sukcesem. Zdobytą w ten sposób wiedzę i umiejętności wykorzystać można było podczas LARP-u (Live Action Role Playing), którego fabuła rozgrywała się w dalekiej przyszłości i uczyniła z Milcoveni modny kierunek wycieczek turystycznych. Uczestnicy projektu wcielali się w role osób, które, jako imigranci, próbowały zdobyć pracę w popularnym ośrodku. Dzielili się na trzy grupy: ekipę sprzątającą, artystów i osoby zapewniające rozrywkę. Ich zadanie wcale nie było łatwe ? rozliczne intrygi i utrudnienia uprzykrzały ich życia – niemniej jednak świetnie się z niego wywiązali.
W trakcie całego wyjazdu odbywały się wieczorki międzykulturowe, które były świetną okazją do poznania tradycji i specyfiki krajów uczestniczących w wymianie. Ułatwiały one przełamywanie pierwszych lodów i obalanie krążących stereotypów. W efekcie z projektu w Milcoveni uczestnicy wynieśli nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także międzynarodowe przyjaźnie.
Artykuł przygotowali: Kasia Łaziuk i Mateusz Trzebiatowski