Karuzela – Immotus Verto w Krakowie

/Karuzela – Immotus Verto w Krakowie
Karuzela – Immotus Verto w Krakowie2023-06-07T13:47:03+02:00

Niezwykła rzeźba-karuzela Immotus verto to dzieło autorstwa francuskiego twórcy Christiana Cébé. Forma artystyczna jest połączona z ekologicznym charakterem instalacji, ponieważ, karuzela jest napędzana siłą mięśni jej użytkowników.

Jak mówi pomysłodawca karuzeli została ona stworzona z myślą o ukraińskich dzieciach, zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Ma dać im możliwość ucieczki myślami od traumatycznych przeżyć i wnieść w ich życie nieco radości a także służyć wszystkim mieszkańcom Krakowa i innym zainteresowanym, którzy zechcą z niej skorzystać!

Przyjazd karuzeli do Krakowa organizuje fundacja Internationaler Bund Polska w partnerstwie z Nowohuckim Centrum Kultury.

Godziny otwarcia

wstęp bezpłatny | вхід вільний

od 27 maja do 12 czerwca | з 27 травня по 12 червня

14 :00 – 19:00

dodatkowo:

1 czerwca | 1 червня, 11 :00 – 19:00

3 czerwca | 3 червня, 11:00 – 22:00

*Możliwe zmiany ze względu na złą pogodę.

Gdzie jest karuzela?

Nowohuckie Centrum Kultury

al. Jana Pawła II 232, Kraków

SZCZEGÓŁY DODATKOWYCH WYDARZEŃ

Karuzela i wydarzenia wokół niej organizowane, to przestrzeń radości dla wszystkich, bez względu na wiek czy pochodzenie. Karuzela będzie przez dwa tygodnie dostępna bezpłatnie dla każdego dziecka.

6 czerwca karuzela ma przerwę!

Karuzela Immotus Verto a szczególnie jej twórca potrzebuje odpoczynku. W zawiązku z tym 6 czerwca będzie nieczynna!

Zapraszamy w kolejne dni! Karuzela będzie czynna jeszcze do 12 czerwca (poniedziałek).

Dziękujemy za wyrozumiałość i do zobaczenia! 

2 czerwca karuzela ma przerwę techniczną!

Uwaga! Uwaga!

Po 1 czerwca, jakże intensywnym Dniu Dziecka karuzela Immotus Verto przechodzi mały przegląd techniczny, w zawiązku z tym będzie dziś nieczynna! Zapraszamy w kolejne dni! O zmianach w funkcjonowaniu będziemy informować.

Dziękujemy za wyrozumiałość i do zobaczenia! 

1 czerwca zapraszamy na animacje z okazji Dnia Dziecka!

Nasi wolontariusze przygotowali dodatkowe atrakcje!

1 czerwca (czwartek) od 11:00 do 19:00 przy niezwykłej karuzeli Immotus Verto będą zabawy integracyjne (twister, chusta animacyjna, zabawy ruchowe, warsztaty origami), kolorowanki i wspólne malowanie pod hasłem “Karuzela moich marzeń”. Do godziny 16:00 malowanie twarzy!

Nasze stoisko będzie miało za zadanie umilić czas oczekiwania na przejażdżkę.
Karuzela wciąż się kręci! Zapraszamy!

30 maja na aktywności zaprasza Miejsce Otwarte

Przedstawiciele Miejsca Otwartego zapraszają na dodatkowe atrakcje wokół karuzeli!
30 maja (wtorek) od godziny 14:00 do 19:00 przy karuzeli będą zabawy integracyjne, będzie można zrobić własną kolorową przypinkę, zagości też klaun.

Będzie można poznać naszych wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy wesprą animacje oraz będą pomagać w napędzaniu karuzeli.

Serdecznie zapraszamy!

28 maja (niedziela) animacje przy karuzeli Immotus Verto poprowadzą studenci medycyny!

Wiedza i zabawa połączona w atrakcyjny sposób. Dowiemy się jak chronić swoją skórę, jak rozpoznać alergię czy ugryzienie kleszcza. Będzie wspólne malowanie, zagadki anatomiczne, ćwiczenie pamięci, wyzwanie fitness, podstawy pierwszej pomocy, a dla chętnych chcących poznać tajniki pracy chirurga nauka wiązania supłów. Będą gry i zabawy dla starszych i młodszych.

Studenci zapraszają na quizy, podstawowe badania i wyzwania dla dzieci i dorosłych:

28.05.2023, od godz. 11 do 15.30.

Nowohuckie Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232)

Animacje poprowadzą studenci działający w Studenckim Kole Naukowym Neurologii i Studenckim Kole Naukowym Chirurgii (SSIG) z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Będą szczerzyć świadomość z zakresu profilaktyki podstawowych badań, zaprezentują także podstawy pierwszej pomocy. Prócz specjalistycznej wiedzy nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych!

O projekcie IMMOTUS VERTO

Stworzona od podstaw przez rzeźbiarza Christiana Cébé karuzela Immotus Verto przyjechała do Polski, aby wesprzeć dzieci migrantów przymusowych z Ukrainy oraz zachęcić ich do wspólnej zabawy z polskimi rówieśnikami, z którymi wspólnie uczęszczają do przedszkoli i szkół.
Kolorowa karuzela stanie się na kilka tygodni miejscem spotkań, zabawy i współpracy, gdyż posiadająca ducha dawnych karuzel, rzeczywiście
jest poruszana wyłącznie siłą rąk i nóg korzystających z niej dzieci.

Stworzenie tej karuzeli ze stali, miedzi, mosiądzu, cynku, aluminium i drewna (kasztan, dąb, iroko) zajęło Christianowi Cébé 1800 godzin (1 rok pracy).

W pracach pomagali mu Morgan Copete Salas i Jeffrey Ressijac. Poza monumentalną rzeźbą i mniejszymi rzeźbami są na niej kolorowe rysunki wykonane przez pochodzącego z Krakowa, ale mieszkającego od lat 80-tych we Francji, rysownika Jacka Woźniaka. Jeśli chodzi o dekoracje, to artystę wsparli Christophe Serre z Ussell, specjalista w dziedzinie marynarstwa, dla którego technika węzłów i lin nie ma tajemnic, Michèle Laffaire z Beynato, oficjalna dekoratorka i krawcowa karuzeli, która zaprojektowała wielobarwne tkaniny, i wreszcie Quinquamat, firma z Terrasson, która towarzyszy mu od początku projektu.

Powstanie również dziennik podróży karuzeli Immotus Verto, który zostanie opracowany w formie publikacji przez ilustratorkę Olivię Marcus. Uzupełnią go świadectwa, zdjęcia i rysunki dzieci; całość zostanie sprzedana a dochód przeznaczony na rzecz uchodźców. Planowany jest również film dokumentalny, który zrealizuje Hugo Lalisse ze studia Éphémère.

Podczas podróży po Polsce karuzela i jej Twórca są wspierani przez Internationaler Bund Polska i Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie oraz Fundację Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.