Przyznanie tytułu „Tyski Wolontariusz Roku 2021” miało na celu uhonorowanie i docenienie działań wszystkich wspaniałych osób, które dzielą się swym czasem i energią. Nominowane osoby i grupy wyróżnia zaangażowanie w sprawy innych potrzebujących osób, działanie na rzecz praw człowieka, zwierząt, czy na rzecz naszej planety.

Konkurs obejmował dwie kategorie: Wolontariusz dorosły i Wolontariusz młodzieżowy. Kandydatów mogły zgłaszać organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne. Na zgłoszenia czekaliśmy do 30 listopada 2021 roku. Oficjalne ogłoszenie wyników i przyznanie tytułów oraz wyróżnień odbyło się 15 grudnia 2021 roku na otwartym spotkaniu zorganizowanym przez Tyskie Centrum Wolontariatu na platformie Zoom. Zdecydowaliśmy się na tę formę ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Tyski Wolontariusz roku 2021 - komputer z transmisją rozstrzygnięcia konkursu

W spotkaniu wzięli również udział goście z zagranicy! Były to wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności, które pracują w Krakowie: Kristsina z Białorusi, Khatia z Gruzji i Busra z Turcji. Dziewczyny opowiedziały krótko o swoich projektach i pracy wolontariackiej w Polsce. Koordynatorka projektu, Aneta Kurek z fundacji Internationaler Bund Polska przybliżyła europejski program w którym biorą udział.

 Prezentacja Konkurs Tyski Wolontariusz Roku - wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności

Wszyscy zebrani z niecierpliwością czekali na werdykt. Przyznano ex aequo dwa Tytuły „Tyski Wolontariusz Roku 2021” w kategorii Wolontariusz dorosły, dwa wyróżnienia w tej kategorii oraz dwa wyróżnienia w kategorii wolontariusz młodzieżowy.

Oto wyniki i sylwetki nagrodzonych

Tytuł Tyski Wolontariusz Roku 2021 w kategorii wolontariusz dorosły ex aequo: 

Kazimiera Krzysztofik 

Wieloletnia, bardzo zaangażowana wolontariuszka, działająca na rzecz osób  starszych, chorych, czy w trudnej sytuacji życiowej. Jest inicjatorką  i doskonałą organizatorką wielu imprez i wydarzeń senioralnych. Pani Kazimiera prowadziła liczna akcje charytatywne, w tym aktualnie na dużą skalę zbiórkę dla tyskiego Hospicjum im. św. Kaliksta I. Działała również na rzecz chorych dzieci oraz współorganizowała sprzedaż wyrobów spożywczych i domowych wypieków. Jest Radną drugiej kadencji Tyskiej Rady Seniora.

Jarosław Gracka

Jeden z najaktywniejszych wolontariusz w akcji antycovidowej. Pan Jarek pomógł bardzo wielu osobom na kwarantannach i izolacji w robieniu zakupów, dowożeniu posiłków i wyprowadzaniu psów. Wyprowadzaniem psów zajmował się wcześnie rano, przed swoją pracą. Zawsze można liczyć na jego pomoc. Promuje wolontariat wśród swoich najbliższych i sąsiadów. Zgodził się także wystąpić w zeszłorocznym filmie promocyjnym Tyskiego Centrum Wolontariatu, pokazując innym, jak można pomagać w czasie pandemii, robiąc na przykład zakupy osobom na kwarantannie.

Wyróżnienie w kategorii: Wolontariusz dorosły

Zofia Skwarek

Pani Zofia jest liderem grupy rękodzieła w Klubie Seniora Platyna. To bardzo kreatywna, obdarzona dużą cierpliwością i empatią osoba. Wciąż zaraża „grupę” nowymi pomysłami, robi to z sercem zaangażowaniem i dokładnością. Seniorka zachęca, pomaga i dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami. W trudnym okresie pandemii, nie pozostawała bez działań. Zachęcała by spotykać się w małych grupkach przy zachowaniu regulaminowych obostrzeń. Poprzez inicjowanie wspólnych działań integruje i aktywizuje środowisko.

Władysława Gawłowska

Pani Władysława to aktywistka, społecznik i artystka malarka. Jest członkinią Tyskiej Rady Seniora. Wolontariuszka udziela się w wydarzeniach i imprezach lokalnych, także jako solistka aktorka i recytatorka. Prowadzi liczne warsztaty malarskie dla seniorów w Klubie Seniora Platyna. Prowadziła warsztaty dla dzieci w przedszkolach. Podczas festynów i imprez wakacyjnych uczyła zainteresowanych malowania na tkaninach

W kategorii Wolontariusz młodzieżowy nie przyznano nagrody głównej, lecz dwa różnorzędne wyróżnienia do dwóch Szkolnych Kół Wolontariatu.

Wyróżnienie w kategorii: Wolontariusz młodzieżowy

Szkolny Klub Wolontariusza w Szkole Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego
i opiekunki  Marta Bielińska i Monika Geisler

Mimo pandemii i obostrzeń, Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził wiele szlachetnych akcji charytatywnych:

 1.  „Puszka dla zwierzaka”  (18.01.2021r.) – zbiórka karmy dla psów i kotów z Miejskiego Schroniska dla zwierząt w Tychach
 2. „Paczka Dla Kombatanta. Rodacy Bohaterom”(19.01.2021 r.) – zbiórka żywności, środków czystości – paczek dla kombatantów w Polsce i zza wschodniej granicy.
 3. „Góra Grosza” ogólnopolska akcja charytatywna Towarzystwa Nasz Dom – zbiórka groszy dla podopiecznych wychowujących się poza swoja rodziną w domach dziecka i rodzinach zastępczych.
 4. „Kartka Świąteczna dla Podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie” (15.03.2021r.)
 5. „Sprzątanie Świata” (17-19.09.2021r.) – Współpraca z Fundacją Nasza Ziemia – zorganizowanie szkolnej akcji terenowej – sprzątanie tyskich lasów.
 6. „Dzień Recyklingu Baterii” (09.09.2021r.) – zbiórka zużytych baterii.
 7. „Puszka dla zwierzaka”  (27.09.2021r.) – zbiórka karmy dla psów i kotów z Miejskiego Schroniska dla zwierząt w Tychach.
 8. Szkolny kiermasz kalendarzyków (15.10.2021r.) – akcja Fundacji Pomóż i Ty – pomoc 10-letniemu Kacprowi Pawłowskiemu w zakupie komputera i specjalistycznego oprogramowania
 9. Kwesta dla Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach (31.10-1.11.2021) – uczniowie bardzo licznie kwestowali na tyskich cmentarzach, zachęcając do zasilania datkami na rzecz hospicjum
 10. Zbiórka chusteczek nawilżanych dla Hospicjum im. św Kaliksta I w Tychach (3.11.2021r.)
 11. „Świąteczna Bombka dla podopiecznych Hospicjum im. św Kaliksta I w Tychach” (30.11.2021r.)

Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach
i opiekunka Katarzyna Stroka 

 1. Zbiórka odzieży zimowej dla potrzebujących, współpraca ze „Wspólnotą Betlejem” w Tychach.
 2. Wykonanie świątecznych  kartek wielkanocnych, współpraca z Tyskim Centrum Wolontariatu.
 3. Zbiórka nakrętek dla chorego Filipka z Jankowic.
 4. Sprzątanie pobliskiego cmentarza i wykonanie stroików na 1 listopada oraz porządkowanie placu przy pomniku Zesłańców Sybiru w Tychach.
 5. Kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach (31.10-1.11.2021r.)
 6. Zbiórka karmy oraz potrzebnych rzeczy dla zwierząt ze schroniska w Ćwiklicach i w Tychach.
 7. Zbiórka kasztanów i żołędzi dla żubrów w Jankowicach.
 8. Zorganizowanie akcji „Oddaj używany telefon komórkowy, pomagając innym – pomagasz swojej szkole”.
 9. Zorganizowanie akcji „Razem na święta” pod patronatem MEN, obdarowanie sąsiadów, osób samotnych ozdobami i kartkami świątecznymi.
 10. „Podziel się z innymi, by ich Święta były radosne” – zbiórka zabawek i przyborów szkolnych dla Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach.
 11. Organizowanie zabaw i czytanie uczniom za świetlicy szkolnej.
 12. Wykonanie kartek i ozdób na kiermasz dla Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach.
 13. Szkolna akcja „Paczuszka dla maluszka”.

Cały zespół Tyskiego Centrum Wolontariatu jest zaszczycony, że może współpracować z tak aktywnymi, zaangażowanymi i zawsze chętnymi do pomocy osobami.

Poprzez organizację Konkursu „Tyski Wolontariusz roku 2021” chcemy pokazać, że w Tychach mamy bardzo prężnie działający wolontariat we wszystkich grupach wiekowych. Ochotnicy są wśród młodzieży szkolnej, osób aktywnych zawodowo oraz seniorów. Możemy czerpać od nich inspirację i próbować własnych sił w wolontariacie!