W ramach kampanii “Wybieram Kraków!”, realizowanej przez Instytut Polityk Publicznych we współpracy z Miastem Krakowem odbył się Tydzień Wielokulturowości. Cykl wydarzeń był poświęcony promowaniu dotychczasowych działań Urzędu Miasta Krakowa na rzecz cudzoziemskich mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Spotkania odbywały się w dniach 13 – 17 grudnia 2021 r. Nasza fundacja i przedstawicielki Centrum Wielokulturowego w Krakowie, które prowadzimy, zostały zaproszone do udziału i współorganizacji wydarzeń.
Program i wydarzenia
13 grudnia, odbyła się Inauguracja Tygodnia Wielokulturowości. Podczas spotkania Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa podsumował działalność Programu OtwartyKraków. Później głos zabrała koordynatorka Centrum Wielokulturowe w Krakowie, Joanna Malec, która przedstawiła działalność Centrum. Zwieńczeniem inauguracji był koncert francuskiego artysty, Francois, który poprzez swoją twórczość łączy dwie kultury – kraju nad Wisłą i Sekwaną.
Podczas kolejnych dni odbywającego się w trybie hybrydowym wydarzenia, miały miejsce m.in otwarte spotkania online:
- Mam pomysł na projekt wielokulturowy, jak mogę go zrealizować?
- Jak cudzoziemiec może założyć przedsiębiorstwo w Krakowie i gdzie można znaleźć wsparcie?
- Wsparcie w sprawach codziennych – kwestie prawne i psychologiczne (w spotkaniu wzięły udział m.in Anna Strama i Natalia Skibska współpracujące z Centrum Wielokulturowym)
- Otwarte Forum Integracji: Teorie, Praktyki i Perspektywy na Przyszłość Wielokulturowej – zapis znajdziecie na naszym kanale Youtube – tutaj
Zapisy pozostałych transmisji można obejrzeć na Facebookowych stronach Instytut Polityk Publicznych i Otwartego Krakowa.
Na zakończenie tygodnia odbyło się małe przyjęcie w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii organizowane przez Centrum Wielokulturowe w Krakowie. Spotkanie był uroczystym podziękowaniem na koniec roku dla wolontariuszy, członków społeczności lokalnej, organizacji pozarządowych działających na rzecz wielokulturowości oraz lokalnych władz publicznych.
Przy muzyce i lekkim wielokulturowym poczęstunku organizatorzy zaprosili do dyskusji i podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat zarządzania różnorodnością na poziomie lokalnym. Była również możliwość przekazania wskazówek i opinii oraz spędzenia wspólnie czasu. Ze względu na pandemie, frekwencja była mniejsza. Jednak mamy nadzieję, że zobaczymy się niedługo na kolejnych wydarzeniach!