Każdy z nas czuł kiedyś tęsknotę za domem, każdy z nas czasem był daleko. A my chcemy zrobić tak, żeby każdy z nas czuł się dobrze w Krakowie! 

Z okazji Dnia Uchodźcy Fundacja IB Polska ogłasza serię międzykulturowych spotkań, dzięki którym będziemy mogli być bliżej siebie! Poznajmy egzotyczne zwyczaje dbania o siebie i doboru odpowiednich dodatków w innych kulturach, stwórzmy wspólnie idealny obraz świata i namalujmy w nim najrozmaitsze zwierzęta z naszych snów, poznajmy wierzenia i zwyczaje z najdalszych zakątków świata i odkryjmy podczas wspólnego spaceru, ile to miasto zawdzięcza osobom zza granicy. 

20-23.06. 2024 

Wszystkie zajęcia, spotkania i warsztaty są darmowe, wystarczy zapisać się przez formularz – zróbcie z nami hałas w naszym wielokulturowym domu! 

20.06 i 21.06, godzina 17:00 – 19:00, Miejsce Otwarte, os. Górali 24
Kraj naszych marzeń i zwierzęta, które tam mieszkają

Fantastyczne zwierzęta, ptaki i rośliny niech działają jak zaklęcia i obudzą naszą wyobraźnię, abyśmy razem stworzyli i namalowali kraj naszych marzeń i zwierzęta, które tam mieszkają.

W dniach 20 i 21 czerwca zapraszamy dzieci i młodzież, aby razem z Tatianą, malarką i naszą nauczycielką rysunku, pomarzyć i przenieść się do świata opowieści Marii Prymaczenko.

Światowy Dzień Uchodźcy to święto wszystkich ludzi w drodze, ludzi daleko od domu i swojej ojczyzny. Pamiętając o nich i namalujemy piękny, kolorowy świat, który może być szczęśliwym domem dla wszystkich.

Zapisy:

Wykonane przez uczestników prace zostaną wykorzystane do stworzenia wystawy w Miejscu Otwartym.

20.06.2024, czwartek, 18:00 / Kino Paradox ul.Krupnicza
Historie mają znaczenie – pokaz filmu i dyskusja w kinie Paradox

Historie mają znaczenie. W Światowym Dniu Uchodźcy chcielibyśmy zwrócić uwagę na różne sposoby konstruowania i przekazywania historii ludzi o przymusowej migracji, okrucieństwach wojennych i wychodzeniu z traumy. Poprzez techniki takie jak dokumentacja, ekspresja artystyczna, badania naukowe i procesy śledzenia, osoby dotknięte chorobą mogą szukać sprawiedliwości, sprawczości i możliwości twórczej ekspresji.

Wydarzenie rozpocznie się projekcją filmu „Skąd dokąd” (reż. Maciej Hamela), przedstawiający portret ukraińskich migrantów przymusowych podczas ich podróży z Ukrainy do Polski. Po projekcji filmu odbędzie się  panel dyskusyjny. Zaproszeni przez nas paneliści ze świata artystycznego i akademickiego mają unikalne sposoby gromadzenia, dokumentowania i wyrażania trudnych historii własnych lub innych osób. Podczas dyskusji paneliści wraz z publicznością zostaną zaproszeni do podzielenia się tymi historiami, nadania im sensu i zastanowienia się nad ich potencjałem do zmiany.

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim. Film wyświetlony będzie z napisami w języku polskim i angielskim (film w większości nakręcony w języku ukraińskim).

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Wielokulturowe w Krakowie,Fundacja IB Polska, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM Polska), Jagiellońskie Centrum Studiów Migracyjnych, projekt Funduszu Wyszehradzkiego „Inclusive CEE: Ukrainian Refugee Integration and its Challenges”.

Zapisy: https://forms.gle/ifiMDVRuAd1AcY7U6

Wydarzenie bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona.

22.06.2024, sobota, 11:00 – 13:00, Miejsce Otwarte, os. Górali 24
O pięknych rytuałach przy śniadaniu – spotkanie dla kobiet

Śniadanie z muzyką i rozmową na temat rytuałów piękna kobiet w różnych kulturach. Będą to opowieści z różnych krajów o tym jak my kobiety szykujemy się do ważnych dla nas uroczystości – jak się ubieramy, jaką biżuterię i ozdoby zakładamy, jak się malujemy, jakie mamy skojarzenia z zapachami i smakami? Czyli o wszystkim tym co wywołuje u nas uśmiech i budzi dobre myśli i wspomnienia.

Będą opowieści z Kenii, Jordanii, Tunezji, Indii, Kolumbii, Syrii, Laosu i Ukrainy!

Spotkanie odbędzie się w śniadaniowej formule, czyli dzielimy się opowieściami, ale także przyniesionymi śniadaniowymi smakołykami. Będzie z nami także Paula – mistrzyni mehendi (ozdabiania henną).

Zapisy: https://app.evenea.pl/event/sniadaniedlakobiet/
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1036850557797981

Wydarzenie bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona. 

22.06.2024, sobota, 12:00-14:00, start: Skwer Wolnej Ukrainy
Wycieczka “Śladami Ukraińców w Krakowie”

Zapraszamy na wycieczkę „Śladami Ukraińców w Krakowie”, która odbędzie się 22 czerwca w godzinach 12:00 – 14:00. To wyjątkowa okazja, by poznać historię i wkład społeczności ukraińskiej w życie Krakowa.

Spotykamy się o godzinie 12:00 na Skwerze Wolnej Ukrainy, skąd wyruszymy na spacer trasą obejmującą:

  • Planty
  • Uniwersytet Jagielloński
  • Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie
  • Magistrat
  • Rzeźba Anny Kijowskiej

Wycieczka jest bezpłatna i prowadzona w języku ukraińskim.
Przewodnik: Oksana Kozyra

Zapisy: https://app.evenea.pl/event/wycieczka2206/ 

23.06.2024, niedziela, 12:00, Ogród społeczny os. Szkolne 22
Niesamowite legendy i historie z różnych zakątków świata  

W nieformalnej atmosferze, na łonie natury międzynarodowi wolontariusze podzielą się historiami ze swoich krajów. Wysłuchacie legend z między innymi Turcji, Egiptu i Polski. Mamy nadzieję, że również Wy podzielicie się historiami ze swoich miejsc pochodzenia. 

Wydarzenie jest organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, chcemy dzielić się historiami z całego świata (m.in dzięki udziałowi wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności), aby uczyć się siebie nawzajem i budować mosty między różnymi kulturami.

Opowieści to nie wszystko, planujemy też wspólne malowanie, przygotujcie się na ogromną dawkę kreatywności i zabawy. Koniecznie weźcie ze sobą znajomych i rodzinę, im nas więcej, tym lepiej!

Na to wydarzenie nie obowiązują zapisy – wstęp wolny.