Dlaczego niektórym tak trudno przekonać się do feminatywów? Skąd wzięły się nierówności płci w polszczyźnie? Jak możemy wpływać na nasz codzienny język aby stał się bardziej inkluzywny?

To tylko część pytań, które zostały postawione podczas debaty, która odbyła się 7 marca w krakowskim teatrze Łaźnia Nowa. O godzinie 18, zarówno stacjonarnie jak i online mogliśmy posłuchać prelekcji kilku znakomitych gościń. Wśród nich znalazły się wykładowczynie uniwersytetów w Lublinie oraz w Poznaniu: prof. dr hab. Jolanta Szpyra-Kozłowska oraz prof. Iwona Chmura-Rutkowska. O działaniach przeciwdziałających dyskryminacji na Uniwersytecie Jagiellońskim opowiedziała socjolożka Aleksandra Migalska, specjalistka w Dziale ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania (Bezpieczni UJ). Ważny głos w debacie zabrała również Patrycja Chlebus-Grudzień, członkini inicjatywy Muzeum HERstorii Sztuki.

Zorganizowanie spotkania było ważne szczególnie teraz, kiedy w Polsce toczy się dyskusja dotycząca użycia feminatywów. Temat został podjęty przez gościnie i omówiony zarówno w historycznym jak i społecznym kontekście. Nie zabrakło również zmuszającej do autorefleksji rozmowy o stereotypach umacnianych przez język codzienny, między innymi powiedzenia oraz związki frazeologiczne występujące w języku polskim. Wspólnie też zastanawialiśmy się nad alternatywami dla krzywdzącego słownictwa. Dzięki przedstawionym podczas prezentacji wynikom badań mogliśmy zmierzyć się z faktem, że nierówność płci w polszczyźnie ma negatywny wpływ na dzieci i młodzież, a dyskryminacja językowa jest formą mowy nienawiści, która niesie za sobą takie same skutki jak hejt.

Nagranie ze spotkania można obejrzeć na kanale Centrum Wielokulturowego.

Wydarzenie zostało organizowane przez Fundację Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie, Muzeum HERstorii Sztuki oraz Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Wydarzenie odbyło się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.krakowianki.krakow.pl