Jak zachowuje się i wygląda kosmita…?

To pytanie, rozpoczynające na warsztatach wielokulturowych rozmowę o stereotypach to jedno z ulubionych ćwiczeń Asi Malec, prowadzącej zajęcia z cyklu “Weźże to ogarnij”! Zadajcie sobie najpierw to pytanie, zanim zapytacie…  dlaczego szkolenia wielokulturowe są potrzebne?

Do Krakowa wciąż przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców, których witamy w naszym mieście jako nowych krakowian. To bardzo ważne, aby Kraków był przyjazny! Dlatego konieczna jest dyskusja i wspólna refleksja o współtworzeniu miasta. Mieszkańcy Krakowa z warsztatów wynieść mogą przede wszystkim empatię, a dzięki ciekawym ćwiczeniom starać się zrozumieć, jak może czuć się osoba przyjeżdżająca do nowego miasta z innego kraju oraz zastanowić się – co ja konkretnie jako mieszkaniec mogę zrobić dla obcokrajowców?

Warsztaty wielokulturowe w Centrum Edukacji i Wsparcia

Warsztaty wielokulturowe w Centrum Edukacji i Wsparcia

“Słuchali się w skupieniu”

Zapytaliśmy też Asię, co najbardziej zapamiętała z prowadzenia cyklu:

“(…) było to dla mnie ciekawe doświadczenie jako dla prowadzącej! Warsztaty są interaktywne, więc lubię czerpać z tego, co wnoszą uczestnicy. Grupa była zróżnicowana i składała się z pracowników różnych instytucji, migrantów, Polaków. Ważny był tutaj element wymiany doświadczeń i uczenia się od siebie nawzajem. To co mi utkwiło w pamięci to twarze uczestników i momenty, kiedy pracowali razem, rozmawiali, dziwili się i słuchali w skupieniu”. 

Warsztaty wielokulturowe “Weźże to ogarnij!” obejmowały cykl 5 spotkań. Zajęcia odbywały się w Centrum Edukacji i Wsparcia (os. Górali 24). Zachęcamy do śledzenia Facebooka IB Polska w Hucie oraz naszej strony internetowej. Pojawiają się tam na bieżąco informacje o warsztatach i wydarzeniach!