Czas na kilka słów podsumowania

Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie, to inicjatywa, która łączy ludzi różnych narodowości, kultur i religii, mieszkających w Krakowie. W tym roku, organizatorzy – Stowarzyszenie Willa Decjusza, Fundacja Internationaler Bund Polska oraz Partnerzy, przygotowali 10 dniowy, bogaty program.

Cele festiwalu to integracja środowiska lokalnego wokół idei różnorodności kulturowej, stworzenie możliwości nawiązania współpracy i integracji pomiędzy organizacjami pozarządowymi, cudzoziemcami i mieszkańcami Krakowa. Ważnymi elementami wydarzenia jest praca nad znoszeniem stereotypów i uprzedzeń, które towarzyszą zmianom demograficznym w przestrzeni miejskiej.

Nowi Krakowianie – hasło przewodnie festiwalu

Festiwal Wielokulturowy w 2021 roku odbył się pod hasłem Nowi Krakowianie – określenie to, odnosi się do nowych mieszkańców miasta. Osób, które przybywając z najdalszych zakątków świata, zdecydowali się wybrać Kraków jako miejsce swojego zamieszkania, pracy bądź edukacji.

W ramach tegorocznej edycji odbyło się 35 bezpłatnych wydarzeń! Były to spotkania, prelekcje, warsztaty kulinarne, językowe, muzyczne i taneczne, spacery tematyczne, konkursy oraz akcje społeczne. Wydarzenia miały animować i poszerzać przestrzeń współpracy, otwartości i dialogu.

Wielokulturowa Biblioteka

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu, zdecydowano się na kontynuację akcji społecznych animujących i angażujących mieszkańców Krakowa zapoczątkowanych podczas poprzedniej edycji Festiwalu. Dzięki kontynuacji współpracy z Biblioteką Kraków, przeprowadziliśmy drugą edycje „Wielokulturowej Biblioteki”. Akcja miała na celu powiększenie oferty czytelniczej krakowskiej biblioteki o wspaniałe albumy, książki historyczne, reportaże i eseje w obcych językach, jak i wartościowe pozycje autorów zagranicznych przetłumaczone na język polski.

Do „Wielokulturowej Biblioteki” oprócz krakowskich Konsulatów zostały zaproszone krakowskie wydawnictwa, które z zaangażowaniem włączyły się w akcję. Przekazano ponad 150 książek, które, w trakcie trwania Festiwalu trafiły na ręce Pani Dyrektor Biblioteki Kraków – Agnieszki Staniszewskiej-Mól.

Smaki Wielokulturowości – czyli gdzie najlepiej gotują Nowi Krakowianie

Pośród zorganizowanych wydarzeń, na tle innych, zdecydowanie wyróżniał się plebiscyt „Smaki Wielokulturowości”, który miał na celu promowanie krakowskich restauracji prowadzonych przez obcokrajowców – Nowych Krakowian. Istotnym elementem konkursu było pokazywanie obecności mniejszości narodowych i etnicznych oraz ich wkładu w życie codzienne Krakowa i krakowian. Dodatkowo ważne było zaprezentowanie szerszemu gronu oferty oryginalnych, wielokulturowych restauracji w naszym mieście.

W plebiscycie udział wzięło 7 zgłoszonych przez krakowian restauracji (Dutch Point, Pistachio Box, Mezzalians, Tase of India, Pan Kimbap, Al Medina, Wietnam). Na wszystkich kandydatów oddano w sumie 537 głosów. Zwycięzcą plebiscytu została restauracja Dutch Point, który zdeklasował konkurencję uzyskując 274 głosy, gratulujemy!

Niezwykłe warsztaty kulinarne, porady i wydarzenia w Centrum Wielokulturowym

Fundacja Internationaler Bund Polska, współorganizator tegorocznej edycji Festiwalu od marca 2021 roku jest operatorem Centrum Wielokulturowego w Krakowie. Podczas Festiwalu, to właśnie dzięki IB Polska i Centrum uczestnicy mogli wziąć udział w szeregu różnorodnych warsztatów i wydarzeń. Były to warsztaty kulinarne (kuchnia syryjska, żydowska, meksykańska i romska). Zaprosiliśmy również na spacery tematyczne prowadzone w 4 różnych językach (m.in. angielski, rosyjski, polski, ukraiński).

Poza warsztatami kulinarnymi uczestnicy Festiwalu mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych z Afro Dance. Goście nie bali się trudnych tematów. Dopisali również na warsztatach antydyskryminacyjnych, których celem było pokazanie realiów osób, które są zmuszone opuścić swój dom.

Krakowianie mieli także okazję wysłuchać historii osób, które przyjechały do Krakowa z Afganistanu oraz krajów arabskich w ramach dwóch spotkań Let’s Talk Afganistan & Let’s Talk Arabic Culture.

Co więcej, Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, działający przy Centrum Wielokulturowym w ramach Festiwalu zorganizował dzień porad. Podczas specjalnych konsultacji przedstawiciele urzędów (m.in. Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, czy Grodzkiego Urząd Pracy), odpowiadali na pytania nowych Krakowian. Natomiast na oficjalnym profilu FB Centrum Wielokulturowego w Krakowie odbył się webinar w języku angielskim. Tematyka dotyczyła alternatywnego rozwiązywania sporów, czyli mediacji.

Program Otwarty Kraków i partnerzy

Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021 należy do programu Otwarty Kraków i został sfinansowany przez Gminę Miejską Kraków. Otwarty Kraków działa od 2016 roku. Celem programu jest tworzenie warunków i klimatu społecznego, który sprawia, że nowo przybyli mieszkańcy czują się pełnoprawną częścią społeczności miasta.

Jako organizatorzy, mamy nadzieję, że uczestnicy poczuli otwartość i piękno różnorodności naszego miasta. A zorganizowane przez nas wydarzenia były zarówno dla polskojęzycznych mieszkańców jak i tych którzy dopiero się tu przeprowadzili okazją do jego wspólnego odkrywania.

W tym miejscu, dziękujemy wszystkim Partnerom, zaangażowanym w tegoroczną edycję Festiwalu. To dzięki wspólnej pracy, ponownie spotkanie wokół wspólnych idei mogło się odbyć. Mamy nadzieję, że Festiwal połączy nas również w przyszłym roku. W najbliższym czasie powrócimy do Was z materiałem filmowym podsumowującym wydarzenie.

Festiwal w kilku liczbach

10 dni wypełnionych bogatym programem

35 bezpłatnych wydarzeń tworzonych wspólnie z partnerami

150 książek przekazanych Bibliotece Kraków w ramach akcji „Wielokulturowa Biblioteka”

537 głosów oddanych w plebiscycie „Smaki Wielokulturowości”

Główne źródło informacji o Festiwalu stanowił oficjalny profil wydarzenia na Facebooku pt. „Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021. Posty dotarły do ponad 30 000 odbiorców (tj. osób, które wyświetliły informację o wydarzeniu).

Blisko 30% uczestników Festiwalu wzięło w nim udział po raz pierwszy. Pozostała grupa – 70% uczestników znało już inicjatywę i zdecydowało się uczestniczyć również w tegorocznej edycji Festiwalu.

Dziękujemy, że byliście z nami!