Staż zawodowy dla niemieckich absolwentów

Projekt realizowany od roku 2008 we współpracy z niemieckim stowarzyszeniem FAIRbund e.V. z Lipska, finansowany jest  w ramach programu unijnego "Uczenie się przez całe życie" -Leonardo da Vinci, który ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

IB Polska jako organizacja goszcząca odpowiedzialna jest za organizację pobytu stażystów w Krakowie: nawiązuje współpracę z instytucjami, organizacjami i firmami krakowskimi, które gotowe są przyjąć młodych Niemców na dwumiesięczną praktykę, organizuje kurs językowy, jak również zapewnia opiekę i wsparcie podczas całego pobytu w Krakowie.

Dotychczas w projekcie wzięło udział 18 osób, które zdobywały doświadczenia m.in. w Willi Decjusza, Muzeum Narodowym, Instytucie Książki, Zespole Szkół Specjalnych, Stowarzyszeniu "U Siemachy", Instytucie Rozwoju Miast, Fundacji Kobiecej Efka, Elektromontaż SA.

Dla wielu z dotychczasowych praktykantów staż zawodowy w ramach programu Leonardo da Vinci nie jest pierwszym spotkaniem z Polską. Często po doświadczeniach zdobywanych podczas programów wymian młodzieży, praktykach studenckich, m.in. w ramach programu Erasmus,  postanawiają zdobywać doświadczenia zawodowe w naszym kraju.

 

Realizowany przez niemieckie stowarzyszenie FairBund i Internationaler Bund Polska projekt cieszy coraz większym zainteresowaniem ze strony młodzieży, ale i osób zaangażowanych w rozwój kontaktów polsko-niemieckich, w tym przypadku szczególnie pomiędzy Krakowem a jego miastem partnerskim Lipskiem.

Większość z dotychczasowych uczestników  projektu bardzo pozytywnie wyrażała się o swoich miejscach praktyk i bezpośrednich opiekunach w miejscach praktyk, nawet jeżeli ich oczekiwania i wyobrażenia "jak to często w życiu bywa" nieco odbiegały od sytuacji rzeczywistej. Praktykanci podkreślają, że nowe różnorodne doświadczenia związane z całym pobytem, a zwłaszcza "odnajdywanie się w nowej sytuacji i miejscu" i porozumiewanie z kolegami w pracy, są dla nich bardzo ważnym doświadczeniem, utwierdzającym ich w przekonaniu, że są w stanie podjąć się nawet najtrudniejszych wyzwań i poradzić sobie w różnych sytuacjach. A to dodaje im wiary w siebie i motywuje do dalszych ambitnych działań.

Fundacja IB Polska otrzymuje również pozytywne informacje od instytucji, organizacji firm, przyjmujących praktykantów. Są wśród nich takie, które już po raz kolejny podejmują się współpracy i "polecają się na przyszłość".

 

W imieniu fundacji Internationaler Bund Polska pragniemy zaprosić zainteresowane projektem organizacje, instytucje i firmy do współpracy z nami.

Jeżeli są Państwo zainteresowani przyjęciem praktykanta lub praktykantki z Niemiec na dwumiesięczną praktykę prosimy o bezpośredni kontakt z koordynatorem projektu panią Elżbietą Głowacką-Adamek, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,  kom. 605 489 475