Rekrutacja uczestników projektu "Seniorzy w działaniu"

Ruszyła rekrutacja uczestników projektu dla seniorów ?Seniorzy w działaniu?. Adresatami projektu są mieszkańcy Tychów powyżej 60 roku życia. Jest to propozycja przede wszystkim dla osób, które mają ciekawe pomysły  i  chcą  przyczyniać się do wprowadzania korzystnych zmian w swoim otoczeniu.

Celem projektu, jest  podniesienie poziomu aktywności społecznej osób starszych poprzez zapewnienie wsparcia dla inicjatorów działań lokalnych oraz budowanie społecznych sieci wewnątrz i międzypokoleniowych.

Co konkretnie proponujemy:

  1. Udział w szkoleniach poświęconych planowaniu działań społecznych zmierzających do wprowadzania zmian w swoim otoczeniu (ulicy, podwórku, dzielnicy, mieście). Tematyka szkoleń: co to jest budżet partycypacyjny, gdzie i jak szukać sojuszników do swoich pomysłów, jak przekonać do nich innych, jak je finansować, jak napisać dobry projekt, przykłady dobrych praktyk w tym zakresie.
  2. Wspólną pracę nad wdrożeniem wybranych pomysłów. Celem naszego projektu jest przygotowanie minimum trzech ciekawych inicjatyw lokalnych. Chcemy pomóc w pozyskaniu środków finansowych na ich realizację.
  3. Stworzenie strony internetowej dla mieszkających w Tychach seniorów. Portal kierowany ma być do seniorów i obsługiwany przez seniorów. Chcemy by ta strona internetowa zawierała wszystkie ważne informacje dotyczących życia seniorów w Tychach (np. aktualne i pełne informacje na temat zajęć edukacyjnych i wydarzeń kulturalnych dla seniorów), była miejscem wymiany informacji i opinii, a także miejscem poświęconym dziennikarstwu obywatelskiemu. Poszukujemy członków zespołu redakcyjnego, dla którego przygotowaliśmy cykl szkoleń dziennikarskich!
  4. Wolontariat seniora. Ta forma działalności to okazja do tego, by zaangażować się w pracę na rzecz potrzebujących, poprzez podejmowanie aktywności w organizacjach pozarządowych  i instytucjach państwowych. Oferta kierowana jest przede wszystkim do tych osób, którym brakuje aktywności zawodowej i do tych, którzy uważają, że warto swój cenny czas i doświadczenie komuś ofiarować. Przewidujemy również spotkania z młodymi ludźmi z różnych krajów Europy, realizujących w Polsce roczne programy wolontariatu europejskiego, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z pracy wolontarystycznej oraz opowiedzą o różnych aspektach życia w swoich krajach.
  5. Poszukujemy również osób, które posiadają ciekawe doświadczenia i wspomnienia, chcemy je zachęcić by zechciały opowiedzieć o nich innym. W ramach projektu zostaną nagrane wywiady z wybranymi osobami, historie zostaną spisane i opublikowane na naszej stronie internetowej dla seniorów. Do tego działania zapraszamy również młodsze pokolenie (juniorów) mieszkańców Tychów - głównie licealistów, którzy są zainteresowani wykonaniem tego zadania dziennikarskiego. Wcześniej wezmą udział w szkoleniu dziennikarskim, a następnie przeprowadzą wywiad z naszymi seniorami.

Projekt realizowany jest przez fundację Internationaler Bund Polska współfinansowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS)

Wszelkich informacji udziela i zapisy przyjmuje Karolina Karczewska od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15 w Centrum Integracji Społecznej prowadzonym przez fundację Internationaler Bund Polska  na ul. Edukacji 11 w Tychach (budynek dawnego internetu Zespołu Szkół nr 5 (budowlanki), obok Basenu Miejskiego.

Tel. 32 219 10 10, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.