Projekt realizowany przez:

Reklama
Reklama
  • Centrum Integracji Społecznej w Tychach ? szansą na nowy początek
    Centrum Integracji Społecznej w Tychach ? szansą na nowy początek
Pierwszy efekt budżetu partycypacyjnego w Tychach

Projekty prowadzone w Tychach przez fundację Internationaler Bund Polska skutkują nowymi pomysłami i inicjatywami.  Inicjatywa, która powstała w ramach Centrum Integracji Społecznej i Wielozadaniowego Ośrodka Integracji przyniosła nieoczekiwany efekt.

Uczestniczka zajęć CIS podzieliła się w trakcie warsztatów aktywizacji społecznej swoim mieszkaniowym problemem, który przekuł się w ciekawą i potrzebną inicjatywę. Dzielnica Tychów, której problem dotyczy to okolica spokojna, czysta i do tego położona w sąsiedztwie lasu. Jednak dla mieszkańców ul. Leśnej 78 te ,,okoliczności przyrody? nie mają większego znaczenia. Leśna 78 to sporej wielkości budynek, składający się z 50 pomieszczeń mieszkalnych, zamieszkały przez ponad 100 osób. Są to głównie osoby w ciężkiej sytuacji socjalno-bytowej, które znalazły się tam na skutek eksmisji. Stan techniczny budynku budzi wiele zastrzeżeń, cały obiekt wymaga kapitalnego remontu. Potrzeby są ogromne. Naprawa cieknącego dachu i usunięcie zagrzybień wydaje się priorytetem.

Dzięki pracownikom IB, mieszkańcy Leśnej dowiedzieli się o możliwości złożenia wniosku w ramach pierwszej edycji konkursu dotyczącego budżetu partycypacyjnego w Tychach. Wyjaśniliśmy zainteresowanym wszelkie szczegóły dotyczące procedur związanych z uczestnictwem w konkursie. Inicjatywa wzbudziła nadzieje i zmobilizowała do wspólnego działania.  Mieszkańcy Leśnej zorganizowali się i zebrali 15 podpisów pod wnioskiem, który został następnie przygotowany przez pracowników odpowiedniej komórki Urzędu Miasta. Czekając na lutowy termin głosowania, mieszkańcy zaczęli planować działania informacyjne mające przekonać mieszkańców Wilkowyj do ich projektu.

Sprawa znalazła jednak swój nieoczekiwany, szybszy epilog. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych rozpoczął remont budynku na Leśnej 78. Do końca roku uszczelniony ma być dach, prowadzone są też prace zmierzające do modernizacji wspólnych pomieszczeń sanitarnych.