Projekt realizowany przez:

Reklama
Reklama
  • Centrum Integracji Społecznej w Tychach ? szansą na nowy początek
    Centrum Integracji Społecznej w Tychach ? szansą na nowy początek
Rusza rekrutacja do programu ?Zaradni?. Pilotażowego projektu pomocy dłużnikom

Tychy to jedno z dwóch polskich miast wytypowanych do pilotażowej edycji programu ?Zaradni?. To pierwszy w naszym kraju projekt mający na celu wsparcie osób nadmiernie zadłużonych w walce z długami. Program skierowany jest do tych dłużników, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań. To osoby, dla których zbyt duże długi mogą oznaczać pierwszy krok do wykluczenia społecznego. Program ?Zaradni? ma pokazać im, że z długiem można wygrać, tylko trzeba wiedzieć jak.

Palący problem zadłużenia

Program to odpowiedź na dramatycznie rosnącą grupę dłużników, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań kredytowych. W całej Polsce mówimy o ok. 2 mln osób borykających się z nadmiernym zadłużeniem. Zgodnie z lipcowymi informacjami Dług Info, suma niespłaconych zobowiązań Polaków sięgnęła rekordowego poziomu 10 mld złotych. Na mapie dłużników prym wiedzie woj. śląskie. W samych tylko Tychach z długami nie radzi sobie 3 tys. osób. Dla wielu z nich problemy finansowe to początek życiowego dramatu.

Dłużnik zawsze sam zostaje z długiem

Piętrzące się rachunki, kolejne monity niespłaconych rat kredytowych, telefony od windykatora i komornik za drzwiami. Urzędowe pisma straszą paragrafami i odsetkami. Dla wielu dłużników, to presja nie do wytrzymania. Nie wiedzą jak z tej sytuacji wyjść. Dlatego wolą uciekać przed długami, niż stawić im czoło. Jednak dług nie znika. Powiększa się o odsetki i koszty sądowe. Dłużnik nie wie co ma zrobić, do kogo się zwrócić. Dalej pojawia się ucieczka w szarą strefę, często kłopoty rodzinne. Prosta droga do społecznego wykluczenia.

?Zaradni?: Dać motywację. Pokazać, jak wygrać z długiem

Program ?Zaradni? ma być pierwszą w Polsce próbą bezpośredniego wsparcia dla dłużników. To wspólne przedsięwzięcie Centrum Integracji Społecznej w Tychach prowadzonego prze fundację Internationaler Bund Polska  i firmy windykacyjnej Kredyt Inkaso SA. Dzięki ich współpracy, osoby z nadmiernym zadłużeniem będą miały szansę uczestniczyć w sesjach warsztatowych. Pracując z trenerami dowiedzą się, jak w praktyczny sposób rozwiązać problem zadłużenia. Warsztaty będą też służyły budowaniu motywacji. Bo ta ostatnia jest kluczem do wejścia na drogę wychodzenia z długu. Program łączy w sobie elementy psychologii z podstawami zarządzania własnymi pieniędzmi. Dodatkowo w ramach projektu Centrum Integracji Społecznej przeprowadzi dla wybranych osób szkolenia zawodowe sprofilowane pod potrzeby zatrudnieniowe lokalnych przedsiębiorców. To ważne, bo wielu polskim dłużnikom często towarzyszy brak pracy. 

Więcej o programie

Udział w projekcie jest całkowicie dobrowolny i nie wiąże się z żadną ukrytą formą windykacji. Program ?Zaradni? ma nie tylko pomóc dłużnikom z Tychów, ale jest pilotażowym działaniem, którego doświadczenia mają w przyszłości pomóc w realizacji kolejnych edycji w innych regionach Polski.

Jeśli chcieliby Państwo uzyskać dodatkowe informacje na temat projektu ?Zaradni? albo dowiedzieć się więcej na temat nadmiernego zadłużenia, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Osoba do kontaktu: Bartłomiej Szymczyk