Projekt realizowany przez:

Reklama
Reklama
  • Centrum Integracji Społecznej w Tychach ? szansą na nowy początek
    Centrum Integracji Społecznej w Tychach ? szansą na nowy początek
Projekt "Małe ogródki" - czyli jak CIS potrafi zaangażować się w działania na rzecz dobra współnego

 


O projekcie ?Małe Ogródki? wprowadzającym edukację żywieniową w tyskich przedszkolach, rozmawiamy z Panią Izabelą Świerkowską z Centrum Integracji Społecznej w Tychach (CIS).

- Projekt ?Małe ogródki? jest realizowany przez Urząd Miasta Tychy i tyskie przedszkola, skąd więc zaangażowanie Centrum Integracji Społecznej w Tychach, które pracuje z dorosłymi?

Izabela Świerkowska, instruktor warsztatu ? porządkowego i utrzymania terenów zielonych w CIS w Tychach: Nasz CIS włączył się w realizację projektu, ponieważ posiadamy doświadczenie w pielęgnacji małych i dużych ogródków, zarówno rekreacyjnych, jak i warzywnych/owocowych. CIS od kwietnia 2009r. realizuje usługi na rzecz społeczności miała Tychy oraz dla instytucji samorządowych. Ponadto jako instytucja integracji społecznej prowadzona przez organizację pożytku publicznego Fundację Internationaler Bund Polska chcemy aby wsparcie jakiego udziela nam Miasto Tychy oraz mieszkańcy wracało do nich z powrotem w formie wsparcia inicjatyw lokalnych.

- Dlaczego celem projektu jest edukacja żywieniowa? Czy przedszkolaki, to nie za młodzi odbiorcy tego rodzaju działań?

- Wiek przedszkolny, to okres, gdy kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe, które mogą w przyszłości odbić się negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu. Wyniki badań dr Alan Hirsch?a, neurolog z Chicago od 25 lat zajmującego się pracą z osobami pozbawionymi poczucia smaku, węchu lub obu tych zmysłów wskazują, iż preferencje smakowe kształtują się między 1 a 7 rokiem życia.

- Jakie zadanie przy realizacji projektu przypadło Centrum Integracji Społecznej w Tychach i jego uczestnikom?

- Uczestnicy naszych zajęć wraz ze mną będą opiekowali się założonymi ?Małymi Ogródkami? przy tyskich przedszkolach, w szczególności pielęgnacją warzyw, odchwaszczaniem, przesadzaniem, etc.

- Jakie warzywa i owoce będą w tych małych ogródkach?

- Przegląd tego, co znajduje się w ogródkach przedszkolnych biorących udział w projekcie jest bardzo duży. Warto tu wspomnieć o:

- truskawkach, poziomkach, malinach, borówkach, jeżynach bezkolcowych, porzeczkach czarnych i czerwonych, jako tych słodszych przysmakach używanych w polskiej kuchni do deserów i lodów,

- cebuli, kapuście, pietruszce, sałacie, fasoli szparagowej, marchwi, rzodkiewce, których każdy kucharz i kucharka obficie używa w kompozycji dań obiadowych,

- tymianku, szałwii lekarskiej, lubczyku ? które odgrywają duża rolę w dodawaniu smaku i aromatu do potraw.

Ponadto w ogródku będzie także lawenda mająca za zadanie odstraszać szkodniki ? ślimaki i mrówki.

- Czy w projekcie po Państwa stronie będą zaangażowani tylko uczestnicy CIS?

- Do realizacji naszej części zadań - czyli do pielęgnacji i uprawy roślin zapraszamy wszystkich chętnych.

Zakres pracy wolontariusza to do wyboru:

- Pomoc przy pielęgnacji roślin, warzyw w przedszkolnych ogródkach

- Promocja zdrowego stylu życia/żywienia i upraw ogródkowych

Wymagania:

- Zamiłowanie do uprawy roślin/warzyw

- Chęć poświęcenia swojego czasu na pielęgnacje ogródków

- Możliwość poświęcenia swojego wolnego czasu w godzinach dopołudniowych (dotyczy osób zaangażowanych bezpośrednio w pracę w ogródkach)

- Umiejętności z obszaru promocji, przekazu informacji, fotografii

(dotyczy osób zaangażowany w promocję zdrowego stylu życia/żywienia i upraw ogródkowych)

Osoby zainteresowane wolontariatem proszone są o kontakt z  Centrum Integracji Społecznej w Tychach, 43-100 Tychy, ul. Edukacji 11 (godz.7.00-13.00), tel.: 32 219 10 10, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

- Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję i zapraszam do kontaktu wszystkich, którzy lubią pracę w ogrodzie.